Yunanistan Başbakanı Çipras İstifa Etti

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız” diyerek Nazım Hikmet’in şiirinden alıntı yaparak istifa etti.

3’üncü kurtarma paketinden ilk ödemenin alınması ve Avrupa Merkez Bankası’na borç ödemesinin yapılmasının ardından Çipras, dün Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’e istifasını sundu. Çipras, partisinde isyanlara neden olan 3’üncü kurtarma paketini uygulamak için daha güçlü bir hükümet kurmak amacıyla erken seçime gidileceğini de duyurdu.

Yunanistan Başbakanı Çipras, bir yerel kanalda yayınlanan konuşmasında, hükümetinin ülke için diğer Euro Bölgesi ülkeleri ile 86 milyar euro değerindeki 3’üncü kurtarma paketiyle en iyi anlaşmaya vardıklarını söyledi. Anlaşmaya varmak dışında bir seçenekleri olmadığını yineleyen Çipras, Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde tutabilmek için bunu yaptıklarını vurguladı. Çipras, ülkenin ekonomisinin şu an daha güvende olduğunu belirterek, “Zorlu bir dönem sona erdi. Yaptığım her şeyi, iyi veya yanlış, halkın yargılamasına bırakıyorum” dedi. Çipras, “25 Ocak’ta devraldığım yönetim artık limitini doldurdu” diyerek de ekledi.

Halka seslenen Çipras, “Size karşı tüm içtenliğimle konuşmak istiyorum. Ocak ayında gerçekleşecek seçimlerden önce yapılmasını umduğumuz anlaşmaya varamadık. Ancak yaptığımız anlaşma herhangi birinin başarabileceğinden çok daha iyiydi. Bu anlaşmayı yerine getirmekle yükümlü bırakıldık fakat olumsuz sonuçların oluşmasını en aza indirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Amacımız bağımsızlığımızı kreditörlerden bir an önce geri almaktır” şeklinde konuştu.

Çipras’ın seçimleri kazanması durumunda partide euroyu terk edip ülke para birimi drahmaya dönmek isteyen muhafazakar kesimi meclisten uzaklaştırması bekleniyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.