Yunanistan Halkı Güvenoyu Vermiyor

(Getty Images/Milos Bicanski)

Yunanistan’ın yeni kabinesi güvenoyu almasına rağmen, halktan güvenoyu alamadı. Son bir aydır başkent Atina’nın Yunan Parlamentosu’nun da bulunduğu ”Sindagma” Meydanı’nda toplanan protestocu gruplar, oylama süresince bu eylemlerini sürdürdüler ve ”güvenoyu vermediklerini” duyurdular.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun geçen Cuma yenilediği kabine, Parlamento’dan dün gece saatlerinde güvenoyu almıştı. 155 milletvekili yeni kabineye ‘evet’ derken, 143 milletvekili ‘hayır’ oyu kullanmıştı. Yapılan oylama sırasında binlerce kişi protesto gösterisi yaparak güvenoyu vermediklerini belirttiler.

Protestocu gruplar kendilerini “Öfkeli” ya da “Bıkkınlar” olarak adlandırıyorlar. Protestoların hedefi, IMF ve AB tarafından şart koşulan kamu harcamalarındaki kesintiler ve özelleştirmeler olarak belirtiliyor.
Hükümete güvenmeyen halk paralarını bankalarda çekerek altına yatırıyorlar. Ülkede altın satışında rekor sayıya ulaşılmış durumda. Küresel kriz patlak verdiğinden bu yana altın satışları beş kat daha fazla artmış.

Avrupa Birliği Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan’ın “kritik bir an yaşadığını” söyledi.

Yunanistan’daki ekonomik kriz neden ile Türk markaları geri adım atmaya başladılar. Daha önce yatırım amacı ile mağaza açan markalar bir bir mağazalarını kapatıyorlar. İpekyol Yunanistan’da bulunan 8 mağazasını birden kapattı. Gizia’da tüm mağazalarını devretti. Koton ise hala mevcudiyetini sürdürmeye çalışıyor.

Türk firmaları ülkenin kötü durumda olduğunu düşünerek daha önce oluşturmuş oldukları ticari ilişkilerden vazgeçiyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.