Yunanistan ile Mısır Arasındaki Anlaşmanın Ardından Türkiye’den Yeni Karar

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına yanıt gecikmedi. Türkiye, yeni bir NAVTEKS ilan etti: 10-11 Ağustos’ta Akdeniz’de atış eğitimleri yapılacak.

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına yanıt verildi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan ettiğini duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar, yeni haftada Akdeniz’de atış eğitimleri  gerçekleştireceğini duyurdu. Türk gemilerinin Akdeniz’deki sondaj çalışmaları da devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki sözde anlaşmaya tepkisini şöyle ifade etmişti: “Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin’i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar.”

Türkiye’nin bu adıma yanıtı gecikmedi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan etti. Uyarı notunda, 10-11 Ağustos arasında Akdeniz açıklarında atış eğitimleri gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.