Yunanistan’ın Seçim Sonuçları Avrupa’yı Sevindirdi

Yeni Hükümet Kemer Sıkma Politikasından Yana

Yunanistan Seçiminde Birinci olan Yeni Demokrasi Partisi Lideri Antonis Samaras (Andreas Solaro / AFP / GettyImages)

Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi Lideri Antonis Samaras, Pazar gecesi seçimi kazanacağı belli olunca zafer ilan etti. Samaras ve partisi Yunanistan’ın Uluslar arası isteklere uyması gerektiğinden ve kemer sıkma politikasından yana.

Resmi olmayan sonuçlara göre Yeni Demokrasi Partisi oyların %29,7’sını alarak birinci duruma geçti.

Seçimlerde % 26,9 oranında oy alarak Yeni Demokrasi Partisinin sonucuna çok yaklaşan Syriza partisinin lideri Aleksis Çipras, partisinin hükümette yer almayacağını ve kurtarma paketine karşı muhalefette güçlü bir ses olacağını söyledi.

Müzakereler sonucunda bir koalisyon partisi oluşturulması gerekiyor fakat bu durum karmaşık durumlar içeriyor. Koalisyon oluşması için Yeni Demokrasi partisinin diğer partilerle anlaşması gerekiyor. Seçimlerden % 12,3 oranında oy alarak üçüncü olarak çıkan parti ise Pasok oldu. Pasok, sadece Syriza’yı içeren bir koalisyona katılacağını belirtti.

Dördüncü olan parti, Bağımsız sağcı Yunanlılar oldu. Sağcı bağımsız Yunanlılarda daha önce Avrupa Birliği Kurtarma anlaşmaları yapan bir hükümeti kabul etmeyeceği yönünde söylemlerde bulunmuştu.

Koalisyonun oluşamaması gibi bir durumda seçimlerin üçüncü bir turunun olma olasılığını arttırıyor.

Evia adasının Limni köyünde yaşayan 32 yaşındaki Belaras Periklis, “Tarafların koalisyon oluşturarak uzlaşmalarını umuyoruz. Üçüncü bir seçim Yunanistan için iyi olmaz” dedi.

Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy ve Komisyon başkanı José Manuel Barroso yaptıkları ortak açıklamada, “Seçim sonuçlarının hızlı bir şekilde hükümet oluşturmasından umutluyuz” dedi.

 Yeni Demokrasi Partisi Lideri Samaras, Yunanistan için Ulusal kurtuluş hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.