Yunanistan’ın Yardım Paketi Onaylanıyor

20 Kasım – Brüksel’deki AB genel merkezinde, AB Ekonomik ve Parasal İşler Üyesi Olli Rehn (Sol), maliye bakanları toplantısı öncesinde Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras (Sağ) ile konuşuyor. (Yuhanna Thys / AFP / Getty Images)

Yunanistan’da yardım paketinin yarın onaylanması bekleniyor. Yapılacak yardım toplamda 43,7 milyar  euro ve bu yardımda Almanya’nın desteğinin 10,5 milyar Euro olması bekleniyor. Almanya, Yunanistan’da yardım etmekten başka çaresi olmadığı düşünüyor.

Alman vatandaşların yorumu, “Yardım etmekten başka çaremiz yok. Ancak Yunanistan’ın zor da olsa reformlara devam etmesi gerekiyor”, “Aslında bu sorunu Yunanlılar çözmek zorunda. Tabii ki yardım yapılsın. Umarım faydasını görürler” şeklinde oldu.

Dieter Zemke isimli bir Alman vatandaşı ise, “Bence reformların uygulanması Yunan halkı açısından kabul edilebilir değil. İnsanlar işsiz. Yunanistan’ın kendi ayakları üzerinde durması için zaman tanınması gerekiyor” dedi.

Alman halkı paranın doğrudan Yunanistan halkına gitmemesinden endişe duyuyor ve bu konuda Alman Gabi Scheinberg, “Bu konuda benim kafam karışık. Bu paraya burada da ihtiyacımız var. Öte yandan, Yunanistan’daki insanların da durumuna üzülüyorum. Bedeli ödeyen onlar oluyor. Eğer yardım bankalara gidecekse yazık olur. Ben yapılacak yardımı destekliyorum” diye konuştu.

Bu yardımında onaylanması ile beraber Yunanistan 2010 yılının mayıs ayından beri toplam 10 milyar euro yardım almış olacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.