Zayıflamanın Pratik Yolları Neler?

zayıflama

Fazla kilo günümüz insanın en büyük dertlerinden biri. Her gün en az 8 saat ofiste oturarak çalışanlar, evden çalışanlar veya evde vakit geçiren ev hanımları için kaçınılmaz bir son gibi görünüyor.

Peki; sıkı bir diyete girmeden, spor salonuna gitmeden ya da çok zahmete girmeden ne şekilde vücudumuzu sağlıklı bir kiloda tutabiliriz? Hem zihnen hem de bedenen formda kalmamız için bazı alışkanlıklar edinebiliriz. İşte bunlardan bazıları:

1) Yemeklerden önce su içmek, hem vücudunuzun susuz kalmasını önler hem de tok hissetmenizi sağlar.

2) Yeşil çay içmenin, hem kilo vermede hem de kanseri önlemede çok faydalı olduğu belirtiliyor. Çok abartmamak koşuluyla günde 2 fincan yeterli.

3) Hazır meyve suları, asitli içecekler gibi meşrubatları tüketmemelisiniz. En azından taze sıkılmış meyve suları tüketin ya da suyun içine limon, mandalina dilimleri veya nane yaprağı atabilirsiniz.

4) Ağır salata sosları kullanmak yerine, salatalarınızda kendi hazırladığınız sirkeli soslar bulundurun.

5) Şekeri azaltın. Kahve, çay içerken sade içmeye kendinizi zorlayın ya da en az miktarda kullanın. Şekeri taze meyvelerden ve sebzelerden yeteri kadar aldığımızdan, şekeri hayatınızdan çıkartmaya bakın.

6) Yemeğinizi olabildiğince yavaş tüketin. Ortalama 20 dakikada yemeye çalışın. Uzmanlar, beynimizin tokluk hissini yaklaşık 20 dakikada algıladığını söylüyor. Böylece tempolu yediğimiz büyük porsiyonların yerini, tadını çıkartarak tükettiğimiz küçük porsiyonlar alacaktır.

7) Şeker, beyaz ekmek, beyaz pirinç, çikolata, tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine,tam buğday, tahıllı ya da kepek ekmek, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepekli makarna, kuru fasulye, mercimek ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlara ilgi gösterin. Basit karbonhidratlar çabuk acıktırır, besin değerleri çok düşük ve sağlıksızdır. Kompleks karbonhidratlar ise tok tutucudur, çabucak kana karışmaz ve sağlıklıdır.

8) Tatlı, pasta, kurabiyeye karşı katı olmalısınız. Tamamıyla bırakamasanız bile, en aza indirin ya da tatlı isteğinizi en azından bitter çikolata ile bastırmaya çalışın.

9) Yediğiniz porsiyonları küçültün.

10) Hareket etmek çok önemli. Kendinize göre haftalık bir düzende yürüyüşe çıkın. Vaktim olmaz ya da üşenirim derseniz, en azından işe giderken veya evinize dönerken kullandığınız araçtan bir durak önce inebilirsiniz veya bazı günler arabanız olmadan işe gitmeyi deneyebilirsiniz. Belli bir süre sonra bunun faydasını göreceksiniz.

11) Uzun süre aç kalmayın. Kan şekeriniz düşecektir ve bu durum aşırı aç hissetmenize sebep olacaktır. Tüm gün kendinizi aç bırakıp akşam midenize yüklenmek sağlıklı değil. Ana öğün ve ara öğünlerinizin vaktini kaçırmamaya bakın.

12) Yemekten önce çorba için. Özellikle de uzun süre aç kaldıktan sonra. Çorbanın hazır olmaması ve tuz miktarının yüksek olmaması önemli.

13) Akşam yemekleriniz hafif olmalı. Uykudan 3 saat önce su haricinde herhangi bir besin almamalısınız.

14) Mümkünse bedeninizi hafif sıkan giysiler tercih edin. Böylelikle hafif kilo almanızda bile kıyafetiniz dar gelerek sizi hemen alarma geçirecektir. Aşırı sıkı kıyafetler ise sizi rahatsız edecek ve ısrarla giydiğinizde ise bedeninizi istemediğiniz biçime getirecektir. Buna da dikkat etmek gerekiyor.

15) Moraliniz bozulduğunda veya stresli olduğunuzda buzdolabına koşuyorsanız, bu alışkanlığınızı kırmaya çalışın. Dışarıda yürüyüş yapın, neşeli bir arkadaşınızla görüşün, farklı yerlere gidin ya da bir cafe’ye oturun. – tabii ki sadece kahve içmek için… 🙂

16) Evde yapabileceğiniz kendinize uygun bir egzersiz bulun. Örneğin; ip atlamak pek çok kası çalıştırır ve selülitlerin de baş düşmanıdır.

17) Düzenli ve yeterli uyku önemlidir. Vardiyalı bir işte çalışıyorsanız ve eve çok geç geliyorsanız, en azından eve gelir gelmez uyumaya bakın. Düzenli uyku saatine elinizden geldiğince uymaya çabalayın.

Bu öneriler kilo vermenizin yanında daha kaliteli bir yaşama sahip olmanıza ve daha açık zihninizin olmasına destek olacaktır. Hepsine uyamasanız da kendinizde en eksik bulduğunuz yönlere dikkat etmek ya da elinizden geldiğince uymaya çalışmak, mutlaka yararınıza olacaktır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.