Zhang Fei, Zaman Zaman Kurnazlıkları İle Kaba ve Sert Savaşçı

Zhang Fei, zaman zaman kurnazlıkları ile kaba ve sert savaşçı. Reismleyen: Blue Hsiao/Epoch Times
Zhang Fei, zaman zaman kurnazlıkları ile kaba ve sert savaşçı. Reismleyen: Blue Hsiao/Epoch Times

David Wu, Epoch Times

Zhang Fei (M.S.221’de öldü), Üç Krallık döneminde Shu Han’ın cesur askeri generali ve de sert savaşçısı olarak biliniyordu. O ve Guan Yu, Liu Bei’ye Shu Han Krallığının kurulmasında yardımcı oldu ve üçü hayatları boyunca kardeşlik ilişkisine devam ettiler.

Aslında zengin bir kasap olan Zhang Fei‘nin daha sonra, özellikle bir defasında atının üzerinde yalnız başına korkusuzca bir köprüyü korurken bağırması ile bütün bir orduyu korkutan güçlü ve korkutucu bir savaşçı olduğu biliniyor.

“Zhang Fei’yi almaya hazır mısın?” mücadele dolu bir savaşta onunla karşılaşan her kim olursa olsun söylediği bir deyimdir.

O çabuk sinirlenen bir alkolik olması ile ünlüydü ve sadece birkaç kez kurnazlığını kanıtlamıştı.

Askeri kariyerinin başlarında ve kaotik savaş sırasında Zhang Fei, diğerleri ile teması kaybetti ve üst olarak bir ilçeyi aldı. O, sadece askeri savunma görevi yapmadı, aynı zamanda sivil anlaşmazlıklar ile uğraşan bir yargıç olarak da görev yapmıştır.

Bir defasında fakir bir anneyi karpuzlarını çalmakla suçlayan varlıklı yerli bir çiftçi bunun kanıtı olarak mahkemeye üç karpuz getirdi. Öte yandan kadın da çiftçinin onu taciz ettiğini ve ondan yararlanmaya çalıştığını iddia ediyordu. Zhang Fei, kollarında bebeğini tutan kadının yalvarmalarına rağmen kadının yaptığı hırsızlık yüzünden cezalandırılması gerektiğini açıkladı.

Zhang Fei, sonra büyük keyifle çiftçiye karpuzları ile birlikte suçladığı kadın ve bebeğini köle olarak almasını emretti. Herkesin gözleri önünde çiftçi, aynı zamanda hem karpuzları hem de bebeği tutmak için mücadele etti. Bu yüzden karpuzları almak için bebeği yere koydu. Zhang Fei öfke ile “Seni kurnaz aptal! Senin gibi güçlü bir adam bile aynı zamanda hem çocuğu hem de karpuzları tutamazken, bir anne karpuzları çalmak için bebeğini nasıl tehlikeye atabilir?” diye kükredi. Hikâyeler çiftçinin daha sonra hayatta kalıp kalmadığını bize söylememekle birlikte Zhang Fei hayattayken çok az suç işlendiğini anlatmaktadır.

Buna benzer bir başka olayda, Zhang Fei bir tencere satıcısının, sakat bir kişinin bastonu ile tencereleri yanlış yapıldığını satıcıya gösterme yoluyla çaldığı yönündeki iddiasını da çözdü.Bu davalar ilçede yaygın şekilde konuşuldu ve Zhang Fei kendisini bile hayrete düşürecek şekilde bilge biri ve tarafsız bir hâkim olarak tanındı ve bu ilçede kamu güvenliği giderek düzeldi.

Zhang Fei, M.S.213 yılında orduyu Yi eyaletine saldırmak üzere ilerledi ve ondan yaşça büyük usta bir savaşçı tarafından korunan geçitte durduruldu. Zhang Fei’nin ilk saldırısı başarılı değildi ve neredeyse yaşlı savaşçının oku ile vuruluyordu. Zhang Fei, herkesi şaşırtan bir tuzak icat etti ve yaşlı savaşçıyı ele geçirdi. Yaşlı savaşçı işgal için Zhang Fei’yi azarladı ve idamla cezalandırılması pahasına sert bir kararlılık gösterdi. Zhang Fei, bundan etkilendi ve savaşçıyı serbest bıraktı. O özür diledi ve büyük bir saygı ile yaşlı savaşçıdan yardım istedi. Zhang Fei’den böylesine ender bir muamele ile karşılaşan yaşlı savaşçı oldukça etkilendi ve teslim olarak, Zhang Fei’nin ordusuna katıldı ve aynı zamanda yol boyunca doğru Han hanedanlığının yeniden inşa edilmesi için diğer yetkilileri ikna etti.

Zhang Fei, Guan Yu’nün öldüğünü duyduktan sonra ciddi alkol sorunları yaşadı ve sert ve haksız davrandığı astları tarafından 55 yaşındayken öldürüldü.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.