Zorunlu Kürtaj Çin’in Shandong Bölgesinde bir Annenin Ölümüne Neden Oldu

Çin’de zorunlu geç kürtaj, bir annenin ölümüne neden oldu. (The Epoch Times)

 

Avukatlar olayın derhal araştırılması için yetkilileri uyarıyor.

Doğu Çin’in Shandong, Lijin bölgesinde, yerel medyanın, bir kadının nasıl zorunlu ve geç dönem kürtajla birlikte hayatını kaybettiği konusunda açıklama yapmayı reddetmesi, ölen kişinin bir aile üyesininin, bu nedensiz ölüm hakkında internette makale yayınlamasına neden oldu. Çin’in sanal aleminde, yaşanan bu duruma kızgın tepkiler yağdı.

Radyo Free Asia, bir insan hakları sitesinden edindiği bilgiyle, 6 aylık hamile olan Ma Jihong’un, zorla Lijin devlet hastanesine götürülerek, zorunlu kürtaja maruz bırakıldığı sırada hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ma Jihong’un bir akrabası, yaşanan olayı mikroblog sitesinde yayınlayarak, devlet yetkililerinin gelerek, zorla Jihong’u evinden aldığını, zaten 2 çocuğu olması gerekçesiyle, kürtaj için hastaneye götürdüklerini anlattı.

Zorla hastaneye götürülen Ma’dan, yine zorla ve isteksizce aldıkları parmak izi onayıyla, ameliyat akşamüstü 4’te başladı, fakat bundan sonra aileye hiçbir bilgi verilmedi.

Saatin gece 10 olmasıyla birlikte, aile iyice telaşlanarak ameliyathanenin açılması talebinde bulundu ve içeriye girdiklerinde hiçbir tıbbi personel göremediler ve sadece Ma Jihong’un cansız bedeni masada yatıyordu.

Ma’nın çocuklarının, annelerinin öldüğünden habersiz ağladıklarını, yerel medyadan yardım istediklerini, fakat onların olaya dahil olmak istemediğini, bu nedenle de internet üzerinden bu olayı tüm dünyaya yaymak istediklerini söylüyor.

1,000’den fazla internet kullanıcısı, duruma isimsiz yorumlarını gönderirken, şok olduklarını, çaresiz hissettiklerini ve sarsıldıklarını belirtiyorlar.

Bazıları, Çin’de Komünist Rejim altında yaşamanın çaresizliğine değinirken, bu rejimin altında oldukları sürece hiçbirşey yapamadıklarını yazıyorlar.

Kimisi de bu kanunsuz toplumu terk ederek başka ülkelere göç etmekten bahsediyor.

Beijing’den bir avukat ise, duruma duyarsız kalmayarak harekete geçme girişimlerinde bulunurken, tüm dünyaya istenildiği zaman zorbalık yapılamayacğını göstermek gerektiğini belirtiyor.

Beijing’den başka bir avukat olan Cheng Hai, açıklamasında rızasız kürtajın yasaya aykırı bir davranış olduğunu, devletin doğum kontrol bürosunun gaddarlığının, bir kadının ölümüne neden olduğunu ve bu durumun sorumlularının hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Cesur ve aynı zamanda kör olan insan hakları avukatı Cheng, Shandong’da meydana gelen zalimce yapılan zorunlu kürtajları sert bir şekilde eleştiriyordu. Bunun arkasından ise, düzmece suçlamalarla hapse atıldı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Cheng, mal ve mülkü elinden alınarak çok zor şartlarda ev hapsine makum edildi. Cheng ve eşi bu sırada şiddete maruz kaldı ve sağlığının ise şu an kötü olduğu söyleniyor.

Şimdi ise yine bir zorunlu kürtaj ile bir ölüm daha gerçekleşti. Cheng Hai, Beijing ve Shadong yetkililerine acilen araştırma başlatmaları için sesleniyor.

Orjinal ingilizce metin

İlgili Haberler:

Yaşlanan Nüfus ve Cinsiyet Dengesizliği, Çin’in Tek Çocuk Politikasının Sorgulanmasına Neden Oluyor

Yeni Doğan Bebek Çin’de ‘Tıbbi Atık’ olarak Görülüyor


 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.