10 Ekim Ankara Katliamı

5 yıl önce bugün, Ankara’da 103 kişi yaşamını yitirdi.

5 yıl önce bugün, Ankara Garı önünde toplanarak Sıhhiye’deki miting alanına doğru yürüyüşe geçen miting kortejine, iki IŞİD’li canlı bombanın saldırısı sonucu 103 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de yaralanmıştı.

Katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin yakınları, yaralananlar, meslek örgütü ve siyasi parti temsilcileri katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne yürümek için Ulus’ta buluştu.

“Katil devlet hesap verecek”, “10 Ekim’i unutma, unutturma” , “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganları atan anmaya katılmak isteyenler uzun süre gar istikametine giden yolda bekledi.

Polis, pandemi nedeniyle anma etkinliğine izin verilmeyeceğini söyleyerek Ankara Garı önüne gitmek isteyenleri engelledi. Sayısı belirlenemeyen kişiler gözaltına alındı.

Gözaltıların ardından anons yapan polis pandemi nedeniyle “eyleme” izin verilmeyeceğin ve bekleyenlerin alandan uzaklaşmasını istedi.

10 Ekim 2015’te ne olmuştu?

7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon kurulamayınca erken seçime gidildiği, çözüm sürecinin fiili olarak rafa kalkmasınıyla çatışmaların başladığı ve 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın yaşandığı bir ortamda, Ankara’da Emek, Demokrasi ve Barış mitingi için çağrı yapıldı.

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de bulunduğu çeşitli meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı bu çağrıya, farklı siyasi parti ve hareketler ile sanatçılardan da destek geldi. Miting için yapılan çağrılarda “savaş politikalarına karşı barışta ısrarcı olmak” vurgusu vardı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.