10 Maddelik Liste

Dünyanın en uzun siyasi yürüyüşünü yaparak dünya rekorunu kıran Kemal Kılıçdaroğlu, 430 kmlik yürüyüşünün ardından Meltepe’de düzenlenen mitingde hazırladığı 10 maddelik listeyi alandaki 2 milyon kişilik halka sundu.

“Biz, 15 Haziran’dan bu yana yürüyen on binler, bugün Maltepe’de bir araya gelen yüz binler olarak tüm dünyaya sesleniyoruz. Biz herkes için adalet istiyoruz. Sadece ve sadece adalet istiyoruz. 25 gündür on binlerce ağızdan hep birlikte aktardığımız hak, hukuk, adalet talebimizin karşılanmasını istiyoruz. Adalet bir haktır. Adalet hakkımızdır, biz hakkımızı istiyoruz.
Bu amaçla gelen milyonlar olarak Türkiye’nin son bir yılda içine sokulduğu duruma ilişkin tespitlerimiz ve çağrımız şudur.

1) 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 49 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2) İktidar tarafından 20 Temmuz’a getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz, yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.

3)Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4) OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5) FETÖ ile hiç bir ilgisi olmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6) Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler, serbest bırakılmalıdır.

7)OHAL ortamında ve devletin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.

8) Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.

9) Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmesidir.

10) Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. ”

Güvercin Uçurdu
Konuşmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu ile eşi Selvi Kılıçdaroğlu, sahneden beyaz güvercin uçurdu ve vatandaşlara kırmızı, beyaz karanfiller attı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.