11. Dünya Wushu Şampiyonası Ankara’da Başlıyor

Uzakdoğu Dövüş Sanatı “Wushu”, 146 ülkede federasyonu olan yaygın bir spor dalı.

Wushu’da 6 altın madalyası bulunan dünyaca ünlü sinema oyuncusu Jet Lee, 6-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 11. Dünya Wushu Şampiyonası’nın ”onur konuğu” olarak Ankara’ya gelecek.

Wushu sporunun Dünya Kültür Elçisi olan Jet Li, bu sporun Türkiye’de de yaygınlaşması için Ankara’da çalışmalar yapacak. Her sene yapılan dünya şampiyonalarının onur konuğu olan Jet Li, organizasyonun geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol oynuyor.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, Wushu’nun dünyada çok yaygın bir spor dalı olduğunu belirterek, “Bu sporda elit olan insanlar, branşı daha da yaygınlaştırmak için çaba gösteriyor. Bu doğrultuda, eski bir şampiyon olan sinema yıldızı Jet Lee, 11. Dünya Wushu Şampiyonası için Ankara’ya gelecek. Ünlü sinema oyuncusunun gelişi şampiyonaya ayrı bir hava katacak. Wushu, Türkiye’de her geçen gün yaygınlaşan bir spor. 2013 yılında yapılacak toplantıda, bu spor dalının olimpiyat oyunlarına dahil edilmesini bekliyoruz. Bu gerçekleşirse wushu daha da yaygınlaşacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yapılacak şampiyonaya 100 ülkeden 1000 sporcunun katılması bekleniyor. Kafilelerle birlikte yaklaşık 2000 kişinin ağırlanacağı, hem turizm açısından hem de ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli olan şampiyonada 20 sporcumuz mücadele edecek. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.