13 Mayıs Dünya Falun Dafa Günü: “Milyonlarca İnsan Doğruluk, Merhamet, Hoşgörüyü Kutluyor”

Bir meditasyon uygulaması olan Falun Dafa, 1992 yılında halka tanıtıldı ve çok hızlı bir şekilde yayıldı. Fakat bu meditasyon uygulaması 1999 yılından beri Çin Komünist Partisi tarafından zulüm görüyor.


Falun Gong uygulayıcıları meditasyon yaparken (Fotoğraf: Dai Bing / Epoch Times)

13 Mayıs 2018 Pazar gününü dünya çapındaki birçok Falun Dafa uygulayıcısı Dünya Falun Dafa Günü olarak kutluyorlar. Yirmi altı yıl önce, Falun Dafa olarak da bilinen bu meditasyon uygulaması halka tanıtıldı.

O zamandan bu yana, milyonlarca insan daha iyi bir sağlığa, iç huzura ve sakin bir zihne sahip olabilmek için uygulamanın 5 takım egzersizini yapıyor ve Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerini takip ediyorlar.

100 Milyon Uygulayıcı ve Bir Diktatörün Kıskançlığı

Bu kadar etkili ve faydalı bir uygulama olması nedeniyle, Falun Dafa Çin’de çok kısa bir sürede popüler oldu. Sadece yedi yıl gibi kısa bir zaman zarfında, Falun Dafa uygulayıcılarının sayısı 100 milyona ulaştı.

Falun Dafa uygulamasının kısa bir sürede bu kadar yayılması ve bu rakama ulaşması, o zamanki Çin devlet başkanı Jiang Zemin’i çok rahatsız etmişti. Gözlemciler diktatör Jiang Zemin’in bu uygulamayı takip eden insan sayısının, Çin Komünist Parti üye sayısını aştığından dolayı rahatsız olduğunu ve onları kıskandığını söylüyorlar.

Sonrasında Falun Dafa 1999 yılında hiçbir yasal dayanak olmaksızın yasaklandı ve bir yalan ve iftira propagandası başlatıldı. Birçok masum insan hapsedildi, işkence gördü ve öldürüldü.

Falun Gong uygulayıcıları Çin’de gerçekleşen zulmü durdurmak için gösteri yaparken (Fotoğraf: TORSTEN BLACKWOOD / Getty Images)

Çin’deki Zulmün İnanılmaz Boyutları

Bu acımasız zulmün çapı ve boyutu inanılmaz derecede korkutucudur: 500.000’den fazla kişi yargılanmadan tutuklanarak çalışma kamplarına atıldı, on binlerce kişi ise, cezaevlerinde ve akıl hastanelerinde yasadışı bir biçimde gözaltında tutuluyor.

Ayrıca polisin sebep olduğu 100.000’den fazla işkence ve kötü muamele vakası da söz konusu.

Falun Gong uygulayıcıları Çin’deki zulme karşı gösteri yaparken (Fotoğraf: MIKE CLARKE / Getty Images)

İşkenceler sonucu 4,213’den fazla ölüm vakası olduğu tespit edilmiş ve kanıtlanmıştır, fakat uzmanlar çok daha fazla insanın bu acımasız politikaların kurbanı olduğunu düşünmekteler. Tahminen, yakalanmadan önce tamamen sağlıklı olan 65.000

Falun Dafa uygulayıcısı öldürülerek iç organları çıkartılmış ve kar amaçlı devlet tarafından onaylı yasadışı organ ticaretinin kurbanları olmuşlardır.

Çeviren: Evren Durmaz

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.