14 Şubat: İki Ayrı Kültür, İki Ayrı Kutlama

J. BROWN/Getty Images

Batı toplumunda Sevgililer Günü olan 14 Şubat bu yıl çok farklı kutlanacak çünkü bugün Çin Ay takvimine göre yılbaşına denk geliyor. Bu bayramlar farklı açılardan sevgiyi kutluyor – kişisel ve aile sevgisi.

 Bu bayramların birkaç gelenekleri benziyor. İlk olarak, günün ana rengi kırmızı. Aynı zamanda yiyecekler festivallerin büyük bir kısmını kaplıyor, bayram günü için özel dışarıda yemek yeniyor. Hediyeler de günün bir parçası – şekerler, çiçekler ve mücevherlerin yanı sıra kırmızı zarflar. İnsanlar bu fırsatla yeni kıyafetler alıyor, ev ve iş yerlerini dekore ediyor, parti yapıyor.

Batının bir Romantik Günü

Sevgililer Günü romantik aşamalarda olan çiftlere esas odaklı olarak kutlanır. Ancak şimdilerde ilgisini ve sevgisini belirtmek isteyen herkes bugünü kutluyor.

Bazı kişiler bu bayramın asırlık Avrupa efsanesinden bir aziz olan St. Valentine’e dayandığını bilir, fakat birçok kişi için bu “Aziz” kelimesi çıkarıldı.

Çocuklar arkadaşlarına “Valentine” kartları hediye edip pembe çerez ve kurabiyelerle parti yapıyorlar, ve büyükanne ve dedeler de bu fırsattan yararlanarak torunlarına Valentine kartları gönderiyorlar. Kalpler esas sembol olup ok ve yayını tutan aşk meleği de gittikçe gözler önüne seriliyor.

Çin Yılbaşı

Çin Yılbaşı tüm aileye olan sevgiye odaklanarak kutlanır. Üniversite öğrencileri iki haftalık bir ara ile evlerine döner, şehirde çalışan işçiler bayram için ailesine döner ve kutlama günlerce sürer.

Geleneksel olarak kötü şeylerden kurtulmak ve iyi şeyleri karşılamak için bir fırsattır. Evler baştan aşağı temizlenir ve insanlar yeni kıyafetler için alışverişe çıkar.

Bayramın doruk noktası aile ziyafetidir, çoğunlukla özel bir restorantta Çin Yılbaşına özel yemekler ısmarlanır. Yemekten sonra da çocuklara içi para dolu kırmızı zarf dağıtılır, yeni yılın bollukla geçme dileği anlamını içerir.

Kırmızı fenerler ve altın madeni paralar bayramın sembolüdür, ve kötülüğü korkutup kaçırmak için havai fişekler unutulmamalıdır.

http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/29611/

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.