15 Temmuz Darbe Girişimi Jandarma Genel Komutanlığı İddianamesi

Fotoğraf:İHA

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Jandarma Genel Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 244 şüphelinin yer aldığı iddianamede, darbe şüphelisi eski Jandarma Muhabere Astsubay Çavuş Abdülkadir Baytak’ın sıkıyönetimin darbe olduğunu bilmediği yönündeki savunması dikkat çekti.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Jandarma Genel Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 244 şüpheli yer alıyor. Şüpheliler, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, silahlı terör örgütü üyesi olmak, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, askeri komutanlıkların gasbı ve silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” gibi suçlardan hakim karşısına çıkacak.

İddianamede, Karargahta meydana gelen olaylarla ilgili şüphelilerin ifadelerinin yer aldığı bölümde, Bilgi Sistemi Operatörü olarak görev yapan darbe şüphelisi Jandarma Muhabere Astsubay Çavuş Abdülkadir Baytak, olay tarihinde yıllık izinde olduğunu, 17’sinde nişanı olduğunu ve Genel Komutanlığa elbiselerini almak için gittiğini beyan ederek, “Ben oraya gidip elbiselerimi alacaktım, sonrasında AŞTİ’ye giderek, bilet alıp tekrardan gelip saat 01.00’e kadar iş yerinde bekleyecektim. İş yerinde bölük komutanı ‘sıkıyönetim ilan edilmiş, hiç kimse bir yere ayrılmıyor’ dedi. Ben sıkıyönetimin darbe olduğunu bile o gün orada öğrendim, ben sıkıyönetimin ne olduğunu bile bilmiyordum, bize darbe olduğunu bile söylemediler. Arkadaşlarla birlikte benim gitmem gerekiyor, pazar günü nişanım var dedim. Bizi bırakmadılar, Yarbay Yusuf Köz toplantı salonuna milleti getiriyordu, bize ‘bunlara göz kulak olun’ dedi. Bize dediler ki ben ile arkadaşım Abdülhamit, o da benim aynı odada çalışıyoruz onunla birlikte, ‘bunların başında durun’ dediler, her birimizi bir köşeye koydular. ‘Hiç bir yere ayrılmayın, açıklama yapacağız’ dediler, biz de orada bekledik. Olay bu şekilde, bizi askerlerin başında beklettiler, benim nişanım vardı pazar günü ama gidemedim. Benim FETÖ paralel devlet yapılanması ile herhangi bir irtibatım yok” ifadelerinde bulundu.

İddianamede, Astsubay Çavuş Baytak’ın, beraberindeki bir üsteğmen ve yüzbaşıyla, rehin alınan personeli Sükan Toplantı Salonu’na getirdiklerinin tespit edildiği bilgisi yer alıyor.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.