25 Kuruşun 10 Kuruşu Kar

Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer alan ‘paralı plastik poşet’ tartışması tüm hızıyla sürüyor. Bilindiği gibi 1 Ocak’tan beri başta marketler olmak üzere perakende noktalarında plastik poşetler 25 kuruşa satılıyor. Bu paranın 15 kuruşu geri dönüşüm katkı payı olarak devlete aktarılıyor. Kalan 10 kuruş ise marketin maliyetine sayılıyor.

Uygulama çevrenin temiz tutulmasına büyük katkı sağlayacağı için geniş kitlelerce destekleniyor. Ancak uygulamayı daha iyi hale getirmek için yapıcı eleştiriler var. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Aziz Koçal, marketlerin 10 kuruşluk poşet maliyetini tüketicilerin ödemek zorunda kalmasına karşı çıkmıştı. Milliyet’in görüşünü aldığı plastik sanayicileri marketlerin poşet maliyetinin 10 kuruş bile olmadığını açıkladı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, marketlerin plastik poşetleri üreticilerden direkt olarak, aracısız satın aldığını ve 1 poşete yaklaşık 8.5 kuruş ödediklerini söyledi. Eroğlu’nun verdiği bilgilere göre, 1 kilogram poşetin fiyatı 6.5 – 8.5 TL arasında değişiyor ve 1 kilogramda yaklaşık 100 poşet bulunuyor.

Eroğlu, “Bu hem bizim fabrika çıkış fiyatımız, hem de marketin satın aldığı fiyat. Biz marketlere doğrudan poşet satıyoruz, yani arada aracı yok” dedi.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.