3.700 Yıllık ‘Gizem’

Babil’den Kalma Bir Taş Tablet Tercüme Edildi

Geçen Ağustos ayında Babil’e ait 3.700 yıllık bir tabletin çevirisi yapıldı. Bu tablet, trigonometrinin antik Yunandan önce geliştirildiğini düşündürdüğü için, matematik tarihini yeniden yazdırabilir.

Araştırmacılar tabletin, Babillilerin trigonometriyi Yunanlılardan yaklaşık 1.500 yıl önce geliştirdiğini kanıtladığını söyledi.

Dr. Daniel Mansfield, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Nadir Kitap ve El Yazmaları Kitaplığında, Plimpton 322 Babil kil tabletiyle. (Andrew Kelly / UNSW)

Plimpton 322 olarak adlandırılan tablet, geçen yüzyılın başında Güney Irak’ta bulundu. Indiana Jones’un ilham kaynağı olan Amerikalı arkeolog ve diplomat Edgar Banks, tableti buldu.

Telegraph‘ın belirttiğine göre: “Bugünün trigonometrisinden farklı olarak, Babil matematiği bugün kullanılan 10’luk sistem yerine 60’lık bir taban ya da bir sistem kullandı. 60’ı üçe bölmek çok kolay olduğundan, tableti okuyan uzmanlar, hesaplamaların çok daha doğru olduğunu keşfetti.”

New South Wales Üniversitesi Fen Fakültesi, Matematik ve İstatistik Okulu’ndan Dr. Daniel Mansfield, üniversite haber bülteninde şunları söyledi: “Bu büyüleyici matematiksel çalışma, karşımızda şüphesiz bir deha olduğunu göstermektedir. Tablet yalnızca dünyanın en eski trigonometrik tablosunu içermiyor, aynı zamanda bu tablo Babillilerin çok farklı aritmetik ve geometri yaklaşımı sayesinde, tamamıyla doğru tek trigonometrik tablodur.”

Tabletlerin içeriğinin “şimdiye kadar büyük bir gizem” olduğunu da sözlerine ekledi.

Plimpton 322: Dünyanın ilk trigonometrik tablosu, (Nadir Bulunan Kitap ve Makaleler Kütüphanesi, Columbia Üniversitesi)

“Plimpton 322, sarayları, tapınakları ya da basamaklı piramitleri inşa etmek için sahaları incelemek veya mimari hesaplamalar yapmak için kullanılabilecek güçlü bir araçtı” dedi.

Yaklaşık İ.Ö. 120’de yaşayan Yunanlı gökbilimci Hipparkos, trigonometrinin babası olarak kabul edilmektedir.

UNSW’den Doç.Dr. Norman Wildberger “Plimpton 322, Hipparkos’tan 1000 yıldan fazla önceki bir döneme karşılık geliyor” dedi. “Sadece modern matematik araştırmaları için değil, matematik eğitimi için de yeni olanaklar sunuyor. Plimpton 322 ile, bizimkine göre belirgin üstünlükleri olan, daha basit ve daha doğru bir trigonometri görüyoruz.”

Bulguları Historia Mathematica‘da yayınlandı.

 

 

Yeni bilim sınırlarını keşfetmeye devam etmek için websitemizi ve Facebook’daki Epoch Times Türkiye sayfasını ziyaret edin!

Epoch Times, mevcut bilgilerimize meydan okuyan olaylar ve teoriler ile ilgili araştırmaları ve söylentileri araştırıyor. Biz, hayal gücümüzü canlandıracak ve yeni olanaklar yaratacak fikirleri araştırıyoruz. Facebook sayfamızdan, bazen tartışmalı da olabilen konular hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Haberi yazan: Jack Phillips, Epoch Times

Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.