30 Yaşındaki Çinli Radyo Sunucusu, İnancı Nedeniyle Hapse Atıldıktan Sonra Hapishanede Öldü

Gözaltına alınan Falun Gong uygulayıcısının ailesi, cinayetten şüpheleniyor

Pang Xun. ( The Epoch Times aracılığıyla, dbezuqun’un Twitter hesabının ekran görüntüsü)

Dudakları, kurumuş kanla yol yoldu, göğsü morluklar ve yara izleriyle kaplıydı, bacakları hırpalanmıştı. Yakın zamanda Twitter’da dolaşan ve The Epoch Times tarafından onaylanan, 30 yaşındaki bir adamın cesedinin görüntüleri, bir Çin hapishane hücresinde ona ne olduğuna dair bir fikir verdi.

(Uyarı: İzleyiciler bu görüntüleri rahatsız edici bulabilir)


Bir Falun Gong uygulayıcısı olan Pang Xun, kendisine yakın bir kişiye göre, 2 Aralık 2022 sabahının erken saatlerinde, güneybatı Çin’deki inancı nedeniyle hapis cezasına çarptırılırken öldü. Kişi, Pang’ın Falun Gong’a olan inancı nedeniyle Temmuz 2020’de tutuklandığını da sözlerine ekledi.


Komünist rejimin misilleme korkusuyla, isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kişiye göre, bir radyo sunucusu olan Pang’ın akrabaları, Sichuan Eyaletinin Leshan kentindeki hapishanenin yetkililerinden sevdiklerinin ölüm nedenini açıklamalarını ve bağımsız bir otopsi yapmalarına izin vermelerini talep ediyor.


Kişi, hapishane yetkililerinin genç adamın ölümünü tiroid bezinin çok fazla hormon ürettiği bir durum olan hipertiroidizme bağladığını söyledi. Leshan hapishanesine defalarca yapılan aramalara rağmen, bilgi almak için ulaşılamadı.


Ancak Pang’ın vücudunu kaplayan birçok morluk göz önüne alındığında, bu iddia kimseyi ikna etmemiş gibi görünüyor. “Arkadaşım Çin Komünist Partisi’nin hapishanesinde dövülerek öldürüldü. 30 yaşındaki Pang Xun, neşeli ve yakışıklı bir genç adamdı” dedi bir kullanıcı, kısa süre önce Twitter’da Pang’ın cesedinin bir videosuyla.


Falun Gong‘u uyguladığı için gözaltına alındı… bu hiçbir şekilde Çin Komünist Partisi’nin onu öldürmesi için bir neden olmamalıdır!”

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2019’da Capitol Hill’in Batı Çimenliğinde Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen zulmün 20. yıldönümünü anmak için bir mum ışığı nöbetine katıldılar. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong; bir dizi meditatif egzersizle birlikte, doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine dayanan ve ahlaki öğretilerden oluşan manevi bir uygulamadır. 1992’de Çin’de tanıtılmasından bu yana, uygulama, üst düzey yetkililerden kırsaldaki köylülere kadar, hayatın her kesimindeki bireyleri cezbetti ve on yılın sonunda, ülke çapında, tahmini 70 milyon ila 100 milyona uygulayıcı sayısına ulaştı.


Bununla birlikte, artan popülaritesi, komünist rejim tarafından toplum üzerindeki kontrolüne yönelik bir tehdit olarak görüldü. 1999 yılında, o zamanki Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Jiang Zemin, Falun Gong’u ortadan kaldırmak için kapsamlı bir kampanya emri verdi ve bu, milyonlarca uygulayıcının beyinlerinin yıkandığı, işkence gördüğü ve hatta organları için öldürüldüğü gözaltı tesislerine atılmasıyla sonuçlandı.

Ani Ölüm ve Otopsi Talepleri


Yirmi yıldan fazla süren zulümden sonra da tacizler azalmadı. Falun Gong zulmünü belgelemeye adanmış, ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui‘ye göre, geçen yıl en az 7.331 Falun Gong uygulayıcısı, çeşitli tesislerde taciz edildi, tutuklandı veya gözaltına alındı ve 172 kişi öldü. Ancak Çin’deki ağır sansür göz önüne alındığında, bu rakam muhtemelen buzdağının sadece görünen kısmı.


2 Aralık 2022’de yerel saatle sabah 8 civarında, Pang’ın ebeveynleri bir telefon aldı: arayan kişi, hapsedilen oğullarının kritik durumda olduğunu bildirdi.


Ancak iki saatten kısa bir süre sonra, Pang’ın akrabaları Hunan Eyaletindeki evlerinden 500 mil uzaktaki Sichuan hapishanesine koşarken, Pang’ın öldüğü konusunda bilgilendirildiler.


Bu ani ölümle Pang’ın akrabaları ve arkadaşları, Pang’ın hapsedilmeden önce sağlığının iyi olduğu göz önüne alındığında, şüphelenmeye başladı.


Kişi, “Pang Xun dövülmüş olmalıydı, çünkü son ziyaretimde, büyük morluklar görülebiliyordu,” diye anlattı Peng’in ölümünden altı ay önce hapishaneye yaptığı bir ziyarette.

Kişi, Peng’in ölümünden altı ay önce hapishaneyi ziyareti sırasında nasıl göründüğünü anlattı: “Pang Xun dövülmüş olmalıydı, çünkü son ziyarette büyük morluklar görülebiliyordu”


Pang’ın ailesi, Pekin’den bir adli diş hekiminden, hapishaneye kadar kendilerine eşlik etmesini bizzat istedi. Ancak 3 Aralık’ta nihayet Leshan şehrine vardıklarında, hapishane yetkilileri diş doktorunun Pang’ın cesedini görmesine izin vermeyi reddetti.


Dahası, yetkililer onlara Pang’ın 10 gün içinde yakılması gerektiğini söyledi.

30 yaşındaki bir Falun Gong uygulayıcısı olan Pang Xun, 2 Aralık 2022’de Sichuan Eyaleti, Leshan şehrinde bir hapishanede öldü. (Dbezuqun’un The Epoch Times aracılığıyla Twitter hesabının ekran görüntüsü)

Pang’ın kalıntılarını incelemeyi başaran Pang’ın ebeveynleri ve teyzesi, göğsünde, omzunda, sırtında, belinde ve bacaklarında çok sayıda yara bulduklarında şaşkına döndüler. “Pang Xun’un vücudu, tıpkı videonun gösterdiği gibi, morluklarla kaplıydı,” dedi kişi.


Kaynak,” Elbette aileler bir açıklama talep edecekti ” dedi. Pang’ın akrabalarının, bağımsız bir otopsi yapılmadan önce Pang’ı yakmayacaklarını söyleyen kişi, insan hakları avukatlarından yardım istediklerini de sözlerine ekledi.

Pang Xun

Pang, ülkenin en iyi yayın koleji olan Çin İletişim Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, yerel bir radyo istasyonu olan Sichuan Radio And Host’ta sunucu olarak çalıştı.

Pang Xun. (Dbezuqun’un The Epoch Times aracılığıyla Twitter hesabının ekran görüntüsü)

Pang’ı üniversiteden tanıyan kişi, “O çok saf ve neşeli” dedi. Kişi, Pang’ın ÇKP’nin propagandasının iddia ettiğinden farklı olduğunu vurguladı.


ÇKP, Falun Gong’u şeytanlaştırmayı ve Çin halkının zulme desteğini sağlamayı amaçlayan geniş kapsamlı bir propaganda kampanyası başlattı. Bilgi çarpıtma tipik olarak eğitim sistemi ve devlet medyası aracılığıyla yayıldı.


Rejimin yaygın karalama çabalarına karşı koymak için Falun Gong uygulayıcıları, manevi uygulamaya yönelik zulmü ifşa etmek için, kitlesel bir tabandan direniş çabası oluşturdu. Barışçıl direniş, uygulama ve zulüm hakkında bilgilendirici materyaller dağıtmayı ve doğrudan vatandaşlarla konuşmayı içeriyor.


Temmuz 2020’de, Pang başka bir Falun Gong uygulayıcısı olan yaşlı bir hanımla bilgilendirme posterleri astığında, polisin onları gözetleme kameraları aracılığıyla tespit ettiğini söyledi.


Kişiye ve Minghui ile ilgili bir rapora göre, 27 Temmuz’da Pang tutuklandı.


Rapora göre, Pang daha sonra beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ve ülkenin Falun Gong uygulayıcıları için en acımasız hapishanelerinden biri olan Leshan’ın Jiazhou Hapishanesine yollandı. Web sitesindeki önceki raporlar, Jiazhou Hapishanesi’ndeki korkunç koşulların bir portresini çizdi.


Eski düşünce mahkumları, sık sık dövüldüklerini, elektro şoklara maruz kaldıklarını, birkaç gün boyunca, günde 12 saatten fazla ayakta durmaya zorlandıklarını ve yemek yemeleri için 15 saniyeden az süre verildiğini söylediler. Ayrıca, gardiyanlar burunlarına ve gözlerine biber suyu sıkıyor ve daha sonra yüzlerini yıkamalarına engel oluyordu.

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2019’da Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen zulmün 20. yıldönümünü anmak için düzenlenen bir geçit törenine katıldılar. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

12 Şubat’ta Pang’ın yakın bir arkadaşı, Twitter’da bir sınıfta çocuklara ders veren genç adamın fotoğraflarını paylaştı. “O, tanıdığım en basit ve en nazik insan” dedi.


“Ne yazık ki genç hayatı, Aralık ayının başlarında, ÇKP hapishanesinde sonsuza dek sona erdi” dedi.


Pang’ın çilesi internette öfkeyi ateşledi.


“Bu trajik. [ÇKP] insanlara pislik gibi davranır. Bu tür bir trajedinin başımıza gelmeyeceğinden kim emin olabilir? Bir Twitter kullanıcısı, “bunun hakkında ne kadar çok düşünürsem, o kadar çok korkuyorum” dedi.


Gu Xiaohua bu rapora katkıda bulundu.

Haber : Dorothy Li, Epoch Times

Çeviri : T.A.Ç., The Epochtimes, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.