444’lü Numaralar Hakkında Açıklama

 Son günlerde 444’lü numaralarla ilgili gündemde olan söylentilerle ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir açıklama da bulundu.

   Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumunun aldığı kararla 444’lü aramaların ücretlendirildiği sorulmasına karşılık BDK’nın ücretlendirme ile ilgili herhangi bir düzenleme yapmadığı açıklandı. Ülkemizde telekominikasyon hizmetlerini düzenleyici merci olan Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu (BDK) tarafından alınan kararla 444’lü numaralar Türkiye’nin her yerinden tüm oparatörlerle 7 rakam çevrilmek suretiyle çağrı merkezi, bilgi ya da danışma servisi gibi hizmetlerin sunulduğu numalar olarak tanımlandı. Bu kararla 7 rakam çevrilerek tüm sabit hatlardan ve mobil operatörlerden 444’lü numaralara erişim kolaylığı sağlandı.

 Türk Telekom ev ve iş telefonlarından 444’lü numaralara yapılan aramaların ücretlendirilmesinde de herhangi bir değişiklik olmadı. StandartHATT tarifesinden 444’lü numaraların arama ücreti 8.8 kuruş olarak ücretlendiriliyor. Bu hatlara yönelik aramaların arama paketlerine dahil edilmemesi kararını da GSM operatörlerine ait bir karar olduğu ve ücretlendirmelerin 40 kuruşa kadar çıktığı açıklandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.