39 Ülke, Çin’e Çağrıda Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkelerden 39 ülke Çin’e, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne derhal ve engelsiz ziyaretine izin vermesi çağrısında bulundu.

Almanya’nın BM misyonu tarafından resmi Twitter hesabında paylaşılan ortak bildiride, ABD, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Monako, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık’ın ismi yer aldı.

Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, BM Genel Kurulu’nda 39 ülke adına yaptığı ortak açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ve Hong Kong’da yaşanan gelişmelerden derin endişe duyulduğunu söyledi.

Heusgen, Çin’e özellikle Sincan ve Tibet’teki dini ve etnik azınlıkların insan haklarına saygı duyması çağrısı yaparkensiyasi eğitim kamplarının varlığı ve bir milyondan fazla kişiye keyfi gözaltı haberlerinin son derece endişe verici olduğuna dikkati çekti.

Heusgen, “Uygur kültürünün yanı sıra inanç, ifade ve hareket özgürlüğü üzerinde ciddi kısıtlamalar var. Uygurlar ve diğer azınlıklar orantısız bir şekilde gözetleniyor. Zorla çalıştırma ve kısırlaştırma dahil zorla doğum kontrolü yöntemleri uygulandığı iddiaları ortada” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.