ABB, Melih Gökçek’e Dava Açtı

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB), eski başkan Melih Gökçek’e piyasa değerinden fazla aldığı 15 uçak ve 1 helikopter için dava açtı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski belediye başkanı Melih Gökçek’in belediye şirketi olan BELKA A.Ş. üzerinden “uçuş okulu kurmak” amacıyla piyasa değerinden fazla fiyata 15 uçak ve 1 helikopter nedeniyle, BELKA A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerine “görevi kötüye kullanmaktan” suç duyurusunda bulundu.

BELKA tarafından yapılan incelemelerde, yönetim kurulunca alınan kararlarla, şirketin yanlış yatırım ve özensiz yönetim sonucu zarara uğratıldığı belirlendi.

Cumhuriyet gazetesi, Gökçek’in, 23 milyon 645 bin TL’ye belediyeye 15 uçak ve 1 helikopterden oluşan bir filo kurduğunu gündeme getirdi.

Öte yandan, Güneydoğu Havacılık, Vizyon Havacılık ve Çam Grup Dış Ticaret A.Ş.’den, piyasa araştırması yapılmadan alınan uçaklara değerinden fazla para ödendiği de belgelenmiş, işletilmeyen uçakların bakımları BELKA’ya 8 milyon 83 bin TL’ye mal olmuş ve Gökçek’in “Seğmen Uçuş Okulu” projesi gerçekleşmeyince uçaklar 17 bin 500 TL’ye Vizyon Havacılık’a geri satılmıştı.

Satışın ise, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından yapıldığı da tespit edilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.