“ABD Büyükelçisi Sınırdışı Edilmeli”

Wikimedia Commons

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, “ABD’nin Almanya Büyükelçisi Grenell, ABD, sanki ülkemizde hala bir işgal gücü gibi davranıp konuşuyor.” şeklinde konuşarak tepki gösterdi.

Kubicki, Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a yaptığı çağrıda,  “Almanya’nın yurtdışındaki Alman işverenlere yönelik federal bütçe maddeleri ile ilgili tehdide varan görüş açıklayan ve yaptırımlar sıralayan bir büyükelçi, derhal makama çağrılıp, ülkeyi terketmesi talep etmeli” dedi.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Kubicki, kimsenin Almanya’nın içişlerine karışamayacağını söyleyerek, “İçişlerimizi müdahele ederek haddini aşan ve diplomatik ilişkilerin çerçevesini belirleyen Wien Anlaşmasını da ihlal eden ABD Almanya Büyükelçisi Grenell, ülkemizden derhal sınırdışı edilmelidir.”  şeklinde konuştu.

Grenell’in ilk göreve başladığı yıllarda Alman işdünyasının ABD’deki yatırımlarına yönelik açıklamalarını hatırlatan FDP Genel Başkan Yardımcısı Kubick, “O dönemki açıklamaları da küstahlıktı. Buna benzer bir davranışı bizim ABD Büyükelçimiz tarafından yapılsaydı neler olmazdı?” şeklinde soru yöneltip, Grenell’in Almanya’dan hemen sınırdışı edilmesini talep etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.