ABD-Çin Gerilimiyle Piyasa Negatif Başladı

Küresel piyasalar ABD ile Çin arasında tekrar artmaya başlayan gerilim nedeniyle yeni haftaya negatif bir başlangıç yaptı.

ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükselmesi küresel piyasayı negatif etkiledi.

Kovid-19 ile ilgili aşı çalışmaları, vaka sayılarında artış görülmesine rağmen ABD ve Avrupa’da ekonomiyi destekleme paketlerine yönelik yükseliş eğilimi gösterdi.

ABD’de cuma günü tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasına rağmen Dow Jones endeksi, yüzde 0,83, S&P 500 endeksi yüzde 0,88 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,70 değer kazandı. Böylece bir önceki hafta kapanışına göre ortalama yüzde 1,6 değer kazanan endeksler, tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışlarını gerçekleştirmiş oldu.

Yayımlanan kasım ayı istihdam raporu sonrası Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer yaptığı açıklamada, raporun “güçlü ve acil yardım” ihtiyacının her zamankinden daha önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti. Joe Biden da verilerin “karanlık bir kışın habercisi” olduğunu belirterek, daha fazla teşvik çağrısında bulundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise yaptığı açıklamada, teşvik paketine ilişkin ABD Kongresi’nde görüşmelerin ivme kazandığını belirtti.

Bu gelişmelerle dolar endeksi düşüş eğilimini sürdürerek haftalık bazda yüzde 1,1 değer kaybetti ve Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 90,5’e kadar geriledi.

Avrupa tarafında ise Brexit görüşmeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) aralık ayı toplantısına ilişkin güvercin adım beklentileri yatırımcıların odağındaki yerini korudu. Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,35, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,92 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,62 değer kazandı.

Asya tarafında, ABD’nin Çinli kişi ve kurumlara ilişkin yaptırım kararları nedeniyle iki ülke arasında artan tansiyon, pay piyasalarının yeni haftaya negatif bir başlangıç yapmasına neden oldu. Çin’de açıklanan ihracat verisinin beklentilerin çok üzerinde (yüzde 21,1) artmasına karşın kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 geriledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.