ABD-Çin Ticaret Krizinde Önemli Adım

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Beyaz Saray’da 11 Ekim 2019 (Win McNamee/Getty Images)

WASHINGTON—Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret müzakerelerinde önemli bir aşama kaydedildi.

Ekim ayında ilan edilen “birinci faz” ticaret anlaşmasının ayrıntılarını çözmek üzere haftalarca süren müzakerelerin ardından ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, 13 Aralık’ta görüşmeleri tamamladıklarını ve Ocak ayının başlarında ilk anlaşmayı imzalayacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yazdığı bir dizi mesajda anlaşmanın tamamlandığını duyurdu.

Trump, Pekin’in birçok alanda yapısal değişikliğe gideceğini ve ayrıca ABD’den tarım ürünü, enerji ve endüstriyel mal alımlarını artıracağını belirtti.

ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamaya göre,  Çin, önümüzdeki iki yıl boyunca ABD’den alacağı mal ve hizmet hacmini en az 200 milyar dolar artırmayı taahhüt etti.

ABD, yaklaşık 250 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki yüzde 25’lik gümrük vergisini ve yaklaşık 120 milyar dolarlık ürünün üzerindeki yüzde 7.5’lik vergiyi uygulamaya devam edeceğini duyurdu.

Ancak, 15 Aralık’ta yürürlüğe girmesi planlanan yaklaşık 160 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki yüzde 15’lik gümrük vergisi iptal edildi.

Trump, devam eden gümrük vergilerini “ikinci faz” anlaşmada pazarlık aracı olarak kullanacağını bildirdi. Bir sonraki müzakerelerin hemen başlayacağını da belirtti.

İkinci faz müzakerelerde ele alınacak konular arasında Çin sübvansiyonları, siber saldırılar, veri yerelleştirme ve fikri mülkiyet gibi konular yer alıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.