ABD, Çin’de Zulüm Görenlerin Direncini Kutladı

Falun Gong uygulayıcıları, 18 Temmuz 2019’da Çin’deki Falun Gong zulmünün 20. yıl dönümünü anma töreninde, Capitol Hill’in Batı Çimeninde Falun Gong egzersizlerini yaptılar.
(Samira Bouaou/The Epoch Times)

Dünya çapındaki yetkililer, manevi bir uygulama olan Falun Gong’u desteklemek için mektuplar gönderdi ve uygulayıcıları Çin’de onlarca yıldır süren acımasız zulme gösterdikleri direnç için övdü.

Doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine dayanan eski bir meditasyon disiplini olan Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, ilk olarak 13 Mayıs 1992’de kuzeydoğu Çin’deki Changchun şehrinde halka tanıtıldı. Aynı zamanda uygulamanın kurucusu Li Hongzhi’nin doğum günü olan 13 Mayıs, şimdi Dünya Falun Dafa Günü olarak biliniyor.

Her yıl, dünya çapında 90’dan fazla ülkede uygulayıcılar bu etkinliği kutluyor.

Bu sene kutlamalara ABD, Kanada, Almanya ve Avustralya’dan milletvekilleri de katıldı.

Demokrat Partinin Philadelphia Temsilcisi Dwight Evans bir mektupta, “Bugün, bu Çin kültürü uygulamasının günümüz modern yaşamının stresi ve endişesi ile başa çıkmada bir anahtar görevi gördüğünü düşünen milyonlarca insanın tanındığı gündür.” dedi.

Kanada Parlamentosu’nun Muhafazakar Partisi üyesi Tamara Jansen, “Festivaller bu yıl farklı bir biçimde gerçekleşse de, Falun Dafa’nın doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkeleri onurlandırılıyor ve kutlanıyor.” şeklinde konuştu.

Falun Gong uygulayıcıları, 20 Haziran 2018’de Washington’daki Capitol Hill’de Çin’de Falun Gong zulmüne bir son verilmesi çağrısında bulunan mitinge katıldılar.
(Edward Dye/The Epoch Times)

Cumhuriyetçi Partinin Philadelphia Senatörü Tom Killion, uygulamayı “stresi hafifletmek ve iyileşmek için güçlü bir mekanizma” olarak nitelendirdi ve kurucu topluluğun çeşitliliğini takdir ederken Cumhuriyetçi Parti Texas Senatörü John Cornyn Falun Gong’un “dünyaya olumlu bir örnek” olduğunu söyledi.

Bu arada, Temsilci Brian Fitzpatrick, Washington’daki Capitol binasının önündeki ABD bayrağının 13 Mayıs Dünya Falun Dafa Günü onuruna dalgalandırma isteğinde bulundu ve Missouri’deki bir şehir olan St. Peters’ın belediye başkanı, 13 Mayıs’ı kentin Falun Dafa Günü ilan etti.

13 Mayıs 2020’de Washington’daki Capitol binasının önünde
Dünya Falun Dafa Günü onuruna uçan ABD bayrağı
(York Du/The Epoch Times)

ABD’nin uluslararası dini özgürlük genelindeki büyükelçisi Sam Brownback, 13 Mayıs tarihinde Twitter’da bir destek mesajı yayınlayarak, “Dünya Falun Dafa Günü’nde, Falun Gong inancının temelini oluşturan evrensel doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerini benimsemeye çalışıyoruz” şeklinde paylaşımda bulundu.

Kutlama yıllardır Çin’de devam eden zulüm nedeniyle gölgede bırakıldı. Temmuz 1999’dan bu yana, yüz binlerce uygulayıcı, ateist Çin rejiminin kapsamlı zulüm kampanyasının ortasında hapishanelere, çalışma kamplarına ve beyin yıkama merkezlerine atıldı.

Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen zulmü izleyen ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui, gerçek ölüm oranının çok daha büyük olduğunu söylese de, Çin rejiminin zulüm kampanyası nedeniyle yaklaşık 4.500 Falun Gong uygulayıcısının yaşamını yitirdiğini belgeledi.

Web sitesine göre salgına rağmen zulüm hala durmadan devam etti – sadece Mart ayında yetkililer tarafından yaklaşık 750 uygulayıcı taciz edildi veya tutuklandı.

Texas’taki Keller kentinin belediye başkanı Pat McGrail, rejimin inanç zulmünde ve salgını ele almasında benzerlik görüyor.

McGrail bu durumu şu sözlerle ifade etti: “ÇKP [Çin Komünist Partisi] ‘nin kötü doğası şu anda dünya sahnesinde tam olarak görülüyor, koronavirüsün ilk salgınını gizlemiş ve hatta gerçekleri bildirmek isteyen Çin’in iyi insanlarını cezalandırmak istemiş, insan haklarına saygısızlıklarını daha da kanıtlamıştır.”

Bazı milletvekilleri de Çin’de zorla organ toplama zulmüne dikkat çektiler. Geçen yıl, Londra’daki bağımsız bir halk mahkemesi, manevi grubun Çin’in devlet onaylı organ nakli endüstrisinin ana organ kaynağı olduğunu ve zorla organ toplamanın “önemli ölçüde” gerçekleştiğini buldu.

2016 yılında ABD Temsilciler Meclisi oy birliğiyle Çin’in insan hakları ihlallerini kınadı ve “21. yüzyılın en büyük suçlarından biri” diyen bir karar aldı.

Cumhuriyetçi Parti Texas Temsilcisi Ron Wright “Dini zulmü ve ÇKP tarafından zorla organ toplanmasını sonlandırmak” için Falun Gong taraftarlarıyla çalışmayı umduğunu söyledi.

Houston, Teksas belediye başkanı Sylvester Turner, uygulayıcıların değerlerini savunmak için gösterdikleri “kararlılık ve cesaret” in “dünyaya yaşamın değerini ve insan onurunun güzelliğini gösterdiğini” dile getirdi.

Haber: Eva Fu, Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.