ABD Dışişleri Bakanı: Çin, Bilim Adamlarının Wuhan Laboratuvarına Girmesine İzin Vermedi

Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan Viroloji Enstitüsü P4 laboratuvarı. (Epoch Times haberi, ekran görüntüsü)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya göre, Çin Komünist Partisi (ÇKP), Amerikalı yetkililer tarafından ÇKP virüsünün olası bir kaynağı olarak incelenen Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne bilim insanlarının girmelerine izin vermedi.

Radyo sunucusu Hugh Hewitt ile yaptığı bir röportajda Pompeo, “Orada daha önce neler meydana geldiğini, orada neler olmaya devam ettiğini ve biz konuşurken şimdi neler olduğunu araştırmak isteyen Dünyanın bilim adamlarının bu laboratuvara girmelerine izin vermediklerini biliyoruz” dedi.

“Hala tüm dünyaya gerçekten neyin yayıldığını ve bunun nasıl ortaya çıktını doğru bir şekilde değerlendirebilmek isteyen Batı’nın bu tesise erişimine halen izin verilmemiştir.”

Amerikan yetkilileri, Ocak ve Şubat aylarında, virüs salgınına karşı önlem almak ve bulaşıcılığı da dahil olmak üzere virüsün özelliklerini analiz etmek için Çin’e halk sağlığı ekipleri göndermeyi teklif ettiklerini, ancak her seferinde reddedildiklerini söylediler. Çin sonunda bir Dünya Sağlık Örgütü ekibinin ülkeye girmesine izin verdi. İki Amerikalı bilim adamı ekibin içindeydi. Çin ve ekip tarafından ortaklaşa yayınlanan bir raporda, Çin’in aldığı önlemleri defalarca övüldü.

ÇKP (Çin Komünist Partisi) virüsü, yeni koronavirüs, geçen yıl dünya çapında yayılmadan, bir salgın haline gelmeden önce Çin anakarasında ortaya çıktı. Virüs COVID-19’a neden olmakta, hastalar arasında özellikle genel sağlık sorunları olan küçük bir yüzdeyi öldürmektedir.

The Epoch Times, Çinli yetkililerin salgının başlarında, salgının Wuhan laboratuvarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdığını tespit etti.

Wuhan Viroloji Enstitüsü P4 laboratuvarında çalışanlar. (Epoch Times haberi, ekran görüntüsü)

Pompeo, Hewitt’e “Kesin başlangıç noktasının neresi olduğunu bilmiyoruz” dedi. “Ama şunu biliyoruz: [Virüsün] ilk hedeflerinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne yakın kilometreler içinde gerçekleştiğini biliyoruz. Bu tesisin geçmişini, o bölgede en üst düzey virüs araştırmalarının yapıldığı ilk VSL-4 laboratuvarı olduğunu biliyoruz.”

Son günlerde üst düzey Amerikalı yetkililer, ABD’nin ÇKP virüsünün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden gelip gelmediğini araştırdığını ilk kez doğruladı.

Konu hakkında sorulduğunda Başkan Donald Trump Cuma günü gazetecilere “Biz de onu araştırıyoruz” dedi.

Başkan Beyaz Saray’daki Coronavirus Görev Gücü brifingi sırasında “Birçok insan ona bakıyor. Mantıklı görünüyor,” dedi. “Devam eden çok sayıda araştırma var ve bulmak üzereyiz.”

The Epoch Times tarafından elde edilen ülke içi belgelere göre, Çinli yetkililer virüsün gerçek doğasını gizlemek için aylarca çalıştılar. Çin ile uyumlu çalışan Dünya Sağlık Örgütü, Çin’den gelen raporları tekrar tekrar destekledikleri ve Tayvan’dan gelen uyarıları görmezden geldikleri için Amerikalı yetkililer tarafından giderek daha sert eleştiriler aldı. Trump bu hafta, Birleşmiş Milletler grubu için ABD fonlarının askıya alındığını ve neler olup bittiğine ilişkin bir soruşturmanın beklendiğini söyledi.

Başkan Cuma günü, “Söyleyebileceğim tek şey nereden geliyorsa – Çin’den, ya da her nereden geliyorsa – 184 ülke bundan dolayı acı çekiyor. Ve çok kötü, değil mi? Yeni başladığı zaman çok kolay bir şekilde çözülebilirdi ”dedi.

Yazan: Zachary Stieber, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.