ABD’de Oylamalar Devam Ediyor

Postayla oy verme işleminin bir süredir devam ettiği ABD’de milyonlarca seçmen bugün sandık başına gitti.

Gerçekleştirilen seçimde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı mevcut ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti’nin adayı eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden kıyasıya mücadele ediyor.

ABD’de 59. başkanlık seçimlerinde oyunu posta yoluyla daha önce vermemiş olan ABD vatandaşlarının sandık başına gitmesiyle ülkede oy verme işlemleri bu sabaha karşı tamamlandı.

Ülkede oy verme işleminin başlama ve bitiş saati, üç farklı saat dilimi nedeniyle eyaletlere göre farklılık gösterdi.

ABD Başkanı’nı belirleyecek Seçiciler Kurulu’na şu anki mevcut oy durumuna göre daha fazla temsilci gönderen Biden, kritik eyaletleri almış durumda.

Ülkede en fazla oyu alan değil, en fazla delegeyi kazanan aday başkanlık koltuğuna oturuyor. Başkan olabilmek için yeterli delege sayısı ise 270.

Şu anki verilere göre Biden, 14 eyaleti kazandı. Bu eyaletler, Vermont, Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Conencticut, Colorado, New Mexico, New Hampshire, Illionis, California, Oregon, Washington ve Washington DC. 

Trump’ın oylaması ise 17 eyalette önde gidiyor. Bu eyaletler ise sırasıyla, Indiana, Kentucky, Oklahoma, Tennessee, Batı Virginia, Arkansas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Alabama, Güney Carolina, Louisiana, Nebraska, Nebraska’nın üçüncü bölgesi, Utah, Missouri, Kansas, Wyoming, Mississippi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.