ABD’den Çin’e Ek Vergi

Fotoğraf; Wikimedia Commons

ABD Başkanı Donald Trump, 300 milyar doarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıkladı.

Trump, Çin ile devam eden ticaret savaşında, 1 Eylül tarihinde geçerli olmak üzere yeni bir ek vergi uyguladıklarını açıkladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD heyetinin Çin’den yeni döndüğünü ve Çin’le ticari müzakerelerde bir anlaşma yapma konusunda 3 ay öncesine kadar umutlu olduklarını kaydederek, “Ne yazık ki Çin imza öncesinde anlaşmayı yeniden müzakere etmeye karar verdi. Yakın zamanda Çin ABD’nin tarım ürünlerini alma konusunda anlaşmaya vardı fakat bunu yapmadı.” ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in kendisine “ABD’ye fentanil satmayı durduracağını” söylediğini ancak bunu yapmadığını da vurgulayan Trump;

“Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin’le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Birileri bunu Çin’e çok önce yapmalıydı.” diyen Trump, yüzde 10 oranındaki ek verginin kısa süreli bir önlem olduğunu ve sonraki aşamalarda kaldırılabileceğini de söyledi.

ABD Ticaret Odası, bu ek vergilerin “Amerikan şirketlerine, çiftçisine ve tüketicisine zarar vereceği” değerlendirmesini yaptı ve taraflara vergileri kaldırma çağrısı yaptı.

Eylül ayında iki ülke arasında yeniden görüşmeler olacak.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.