ABD’den Çin’e Kınama

ABD Dışişleri Bakanı Blinken,  Çin’in insan hakları ve temel özgürlükleri savunanları sindirme ve susturma girişiminde bulunduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Uygur Türklerine gerçekleştirdiği ağır baskı yüzünden uygulanan yaptırımlara karşı misilleme olarak iki ABD vatandaşına aldığı yaptırım kararını kınadı.

Blinken yazılı bir açıklama bulunarak, Çin’in insan hakları ve temel özgürlükleri savunanları sindirme ve susturma girişiminde bulunduğunu belirtti.

Blinken, Çin’in bu yöndeki girişimlerinin Sincan’da devam eden soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlara yönelik uluslararası incelemeleri daha da artıracağını belirtirken, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’ndan iki yetkiliye misilleme olarak yaptırım uygulanması kararını kınadı.

ABD’nin Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği ve diğer ortak ve müttefikleri ile Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine son vermesi çağrısı yaptığını ifade eden Blinken, Çin’e keyfi gözaltına aldığı etnik ve azınlık grupları serbest bırakması çağrısında da bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.