ABD’den Çin’e Uygur Ambargosu

ABD Ticaret Bakanlığı, 28 Çinli teşekkülün, Uygurlara ve çoğu Müslüman diğer azınlıklara karşı ‘istismar ve insan hakları ihlalleriyle bağlantıları’ nedeniyle kara listeye alındığını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı yaptığı duyuruda, “Bilhassa bu teşekküller, Çin’in Uygurlara, Kazaklara ve Müslüman azınlık gruplarına karşı yüksek teknolojili izleme, kitlesel keyfi gözaltı ve baskı kampanyasının uygulanması sırasında istismar ve insan hakları ihlallerinde töhmet altında kalmıştır”  şeklinde açıklamada bulundu.

Kara listeye giren Çinli teşeküllerin, Washington yönetiminin onayı olmadan ABD şirketlerinden ürün satın alması yasaklanıyor.

Uygur Türkleri Çin’de Zulüm Görüyor

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde eğitim merkezi adı altında Uygur Tükleri’ni ciddi işkencelerden geçiriyor. Uygurlara uygulanan kimlik ve kültür ihlalleri uluslararası kamuoyu tarafından tepki topluyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapora göre, son 2 yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişi ‘önleyici polisiye tedbir’ adı altında suçsuz yere alıkonulmuş ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği belirtilmişti.

Çin, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.