ABD’den İran’a Çağrı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa turu kapsamında basın toplantısı gerçekleştirdiği esnada İran’a kaynaklarını kendi halkı için kullanma çağrısında bulundu.

Pompeo, İran’ın kaynaklarını kendi halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması yerine Hİzbullah ve Suriye için harcadığını belirterek, İran’ın Suriye’deki faaliyetlerinden dolayı 6 milyon insanın yerinden edildiğini ifade etti.

Trump yönetiminin İran ile koşulsuz şekilde müzakerelere hazır olduğunu belirtirken, Tahran’a Ortadoğu’da tavrı konusunda baskıda yumuşama olmayacağını kaydetti.

Koşulsuz görüşmelere hazırız diyen Pompeo, “onlarla masaya oturmaya hazırız ama Amerika’nın İslam Cumhuriyeti’nin kötü aktivitelerini tersine döndürme çabası devam edecek” dedi.

Pompeo Avrupa turu kapsamında İsviçre’de yaptığı bu basın açıklamasında, “Durum çok gergin ve biz bu gerginliğin farkındayız” diyen Pompeo, “iki taraf baskıyı arttırıyor, bu bizim için endişe verici” ifadelerini kullandı.


İran’dan Cevap

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise gecikmeden yanıt verdi.

 Ruhani, “Bugün meydana gelen şartlar her zamankinden daha çetindir fakat bugünkü özel şartlarda tercihimiz sağlam bir duruş ve direniştir. Eğer direnişten başka bir yol olsaydı onu açıkça ilan ederdim fakat bugün sağlam bir duruştan başka seçeneğimiz yok.” ifadelerini kullandı.

“Düşman, bazen İran ile müzakere için şartları olduğunu ve masaya oturmak için İran’ın önce bunları kabul etmesi gerektiğini açıklıyor sonra da müzakere için hiçbir ön şartı olmadığını vurguluyor.” 

Ruhani, şunları kaydetti:

“Düşman, pişman olup müzakere masasına dönmediği sürece de bizim dik durmak ve direnişten başka seçeneğimiz yoktur. Düşman hiç tereddüde mahal vermeden gerçekten seçtiği yolun yanlış olduğunu anlarsa, o zaman müzakere masasına oturur ve tüm sorunları çözeriz.”Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.