ABD’nin Oy Sayımları Devam Ediyor

 ABD halkı, ülkenin 46. başkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. Trump ve Joe Biden arasında heyecanlı bir rekabet yaşanıyor.

Arizona ve Wisconsin eyaletlerini alan Joe Biden, başkan yardımcısı adayı Kamala Harris ile Delaware eyaletinde ikinci kez açıklamalarda bulundu.

Biden, “Gidişattan umutluyum, sayım bittiğinde Senatör Harris ile kazanacağımızdan hiç şüphem yok. Bu yüzden herkesten sakin kalmasını istiyorum. Süreç işliyor, sayım tamamlanacak ve çok kısa sürede sonucu öğreneceğiz.” şeklinde konuştu.

 Biden, oy sayma işlemleri devam ederken Twitter hesabından destekçilerine “Sabırlı olun” çağrısında bulundu.

Adam Laxalt: Ciddi usulsüzlük var

Trump’ın seçim kampanyası ekibinden eski Nevada Başsavcısı Adam Laxalt, Las Vegas’ta düzenledikleri basın toplantısında, Nevada’nın, seçimlerin kaderini belirleyecek en önemli eyaletlerden biri olduğunun altını çizdi. Laxalt, postayla gönderilen oylarda ciddi usulsüzlükler tespit ettiklerini belirterek, “Bugün bizi imzaları kontrol etmemiz için gözlem heyetine almıyorlar. Son günlerde eyalette kullanılan oylar ile ilgili usulsüzlükler konusunda ihbarlar aldık. Ölü kişilerin ve eyaletten taşınan binlerce kişinin adına oy pusulaları gönderildiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD seçimlerinde farklı yayın organları niçin farklı sonuçlar veriyor? Bunun nedeni haber kuruluşlarının kendi projeksiyonlarına dayanarak bilgi aktarması… Aradaki farka yol açan nokta ise Associated Press’in Arizona ve Wisconsin’de Demokrat aday Joe Biden’ı kazanmış olarak sayması. Bu eyaletlerin toplam 21 seçici kurul üyesi bulunuyor. İngiltere merkezli BBC gibi bazı yayın kuruluşları ise bu eyaletlerde kazananın açıklanması için erken olduğu kanısında…

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.