Aksaray Malaklı Köpeği

aksaray malaklıAksaray Malaklı köpeği bir Türk Mastifidir. Bu köpekler özellikle son yıllarda oldukça popüler olup, sevenleri her geçen gün artıyor.

Malaklı dudak veya avurt anlamına geliyor ve bu köpeklerde dudak ve avurtlar belirgin bir şekilde sarkıktır. Ayrıca belirgin bir alın çıkıntısı ve yana doğru basan arka ayaklarıyla dikkat çeker.

Aksaray Malaklı köpeğinin kökeni hakkında tartışmalar sürüyor. Kimisine göre bir Kangal ve İngiliz Mastif kırması, kimine göre ise bu topraklarda yaşayan binlerce senelik bir ırk.

Aslında Mezopotamya’da eski Asur Taş Kabartmalarında bugünün Aksaray Malaklı köpeğinin aynısını görmek mümkün. 2500 yıl önce de malaklı köpekleri mevcut idi ve tarihten gelen bir ırk olduğu kesin.

Bu ırk, arazi koruma köpeği ve dövüş köpeği olarak kullanılmakta. Sürü koruma işini de yapar ancak bu konuda kangal kadar meşhur değildir.

Bu köpek türü çok iridir. Ölçüleri:

Erkeler 60-100 kg; Boy 70 cm-100 cm

Dişiler 50-80k kg; Boy 60 cm- 85 cm

Bu köpek ırkı gösterişli ve korkusuz bekçidir. Gri, çapar, boz ve ala renklerinde mevcuttur.

En çok bulunduğu bölge İç Anadolu ve özelikle Aksaray ve Koçhisar civarıdır. Artık bu ırk profesyonel şekilde yetiştirilmekte ve geliştirilmektedir.

Aşırı derce avurtlu malaklılar, kalça sorunlu ve standarda uymayan malaklılar tercih edilmemesi gerekiyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.