Alman Medyası Hollanda-Türkiye Gerginliğine Geniş Yer Verdi

Alman_Medyası
Fotoğraf:İHA

Türk siyasilerin Almanya’da Türk vatandaşlarıyla bir ara gelmesini çeşitli nedenler ortaya sürerek engelleyen Almanya’da medya, Hollanda’da yaşananlara geniş yer verdi. Haber siteleri olayı manşetten verirken, televizyonlar da Hollanda polisinin Türklere uyguladığı şiddet görüntülerine yer verdi.

Bild Gazetesi, yaşananları “Hollanda ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık gerginliğe neden oldu”, “Dışişleri Bakanının Hollanda’ya girişi engellendi”, “İstanbul’da protestolar. Rotterdam’da çatışma ve Türk Bayan Bakan Almanya’ya sınır dışı edildi”, “Hollanda Büyükelçisine gelme denildi”, “Hollanda polisi Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplanan Türkleri tazyikli su sıkarak ve şiddet kullanarak dağıttı. Arbede yaşandı” başlıklarıyla verdi.

Spigel Online‘da ise Hollanda ile Türkiye arasında yaşananlara, “Ankara ve Lahey arasında tartışma, beklenilen fırsat krize dönüştü. Her iki tarafta sert protestolar var. Türkler her istedikleri yerde seçim propagandası yapmak istiyor.

Hollanda buna sert bir şekilde karşı koydu. Başbakan Mark Rutte ve rakibi ırkçı Geert Wilders dün gece yaşananları seçime yansıtabilecekler mi?” yorumu ile sayfalarında yer verdi.

Focus Dergisi’nin online sayfası, “Hollanda Türk bakanı Almanya’ya sürdü“ başlığını kullanarak Hollanda’da yaşanılanları sayfalarına taşıdı. Sitede, “Hollanda, Türk Aile Bakanını önce Almanya-Hollanda sınırında durdurdu ve gerginlik yaşandı. Daha sonra Rotterdam’da durdurarak vatandaşlarıyla buluşması engellendi. Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, ‘O geldiği ülkeye sınır dışı edildi. Müzakerelerimiz netice vermeyince bakanı sınır dışı ettik’ dedi” açıklamalarına yer verildi.

Stern Dergisi olayı “Hollanda polisi Türk bakanı durdurdu ve sonra sınır dışı etti”, N24 haber kanalı da “Diplomatik tartışma yerini dün gece gerginliğe bıraktı“ başlıkları ile verdi. Hollanda ile Türkiye arasındaki gerginliğin zirveye taşındığı belirtilen haberde, Hollanda polisinin Rotterdam Tük Başkonsolosluğu önünde toplanan Türkleri şiddet kullanarak dağıttığına yer verildi.

N-TV haber kanalı da, iki ülke arasında yaşananlar yüzünden bakanlarının Hollanda polisi tarafından durdurulması ve Türk Başkonsolosluğuna girmesine müsaade edilmemesini protesto eden Türklere polisin şiddet kullandığını belirtti. Haberde, Türk bakanın Hollanda hükümetince istenmeyen kişi ilan edilerek sınır dışı edilmesine karşılık Hollanda halkının herhangi bir tepki göstermediğine vurgu yapıldı.

 

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.