Altın Vize AB’yi Tehdit EdiyorAvrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun Çarşamba günü yayınlanması beklenen raporda “Uygulama, AB’nin güvenliği için Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki suç şebekelerinin birliğe sızması ihtimali, kara para aklama, yolsuzluk ve vergi kaçırma dâhil bir dizi risk arz ediyor” deniyor.

İngiliz Guardian gazetestine göre, altın vize uygulamasında AB ülkeleri doğrudan yatırım yoluyla yaklaşık 25 milyar Euro gelir elde etti. Bulgaristan, Kıbrıs ve Malta, 1 milyon dolarla 2 milyon dolar arasında değişen yatırımlar karşılığında vatandaşlık veriyor. Bu üç üye dâhil 20 ülke de para karşılığı oturma izni sağlıyor.

Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia öldürülmeden önce altın vize uygulamasını araştırıyordu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, eski Rus çifte casus Sergey Skripal’in zehirlenmesi sonrasında, zengin Ruslara verilen 700 altın vizeyle ilgili inceleme başlatılacağını açıklamıştı.

İngiliz hükümeti Aralık ayında, ülkeye büyük miktarda yatırım yapmaları karşılığında zenginlere oturma izni verilmesine yönelik uygulamayı askıya aldığını ve yeni düzenleme yapılacağını duyurmuştu. Ancak henüz bu düzenlemeler yapılmadı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.