Angora – Ankara Kedisi

Fotoğraf: Wikimedia commons
Fotoğraf: Wikimedia

Ankara Kedisi (Angora) Anadolu’da bulunan bir kedi ırkıdır. Dünyada bilinen en eski uzun tüylü kedi ırkıdır. Avrupalıların yaptığı birçok genetik araştırma, bu kedilerin dünyadaki tüm uzun tüylü kedilerin atası olduğunu ortaya koymuştur.

16. yüzyılda Osmanlı sultanları, bu kedi ırkından bir kaç tanesini Avrupalı asillere hediye etmiştir. Ankara kedisi besleyen ve hayranlık duyanların başında Kral Ludwig XV, Alman prenses Victoria, Fransız asillerden Louis XVI, Kardinal Richelieu ve Marie Antoinette gelir.

Doğa araştırmacısı Georges-Louis Leclerc de Buffon 1756 yılında bu kedilerin fotoğraflarını ve hikayelerini kitaplarında yayınlamıştır. Bu kedi ırkı popülerliğini, İran kedisinin Avrupa’ya yayılmasından sonra kaybetmiştir.

Bu kedi ırkının Van kedisi ile de birçok benzerliği bulunmaktadır. Van kedisine kıyasla daha uzun tüylere ve renk olarak daha fazla çeşitliliğe sahiptir.

Bu Kedi çok güçlü bir anatomiye sahip ve çok iyi bir avcıdır. Ayrıca diğer kedilerin aksine suyu çok sever.

Türkiye’de bu kedi ırkına ulusal hazine gözü ile  bakılmaktadır ve bu ırkı korumak için birçok çalışma başlatılmıştır. Beyaz renklilere daha saf gözü ile bakılmaktadır ve daha fazla değer görmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.