Ankara’da Falun Dafa Tanıtımı ve Sessiz Protesto

Dikmen vadisi
Falun Dafa egzersizlerinin tanıtımı, Dikmen vadisi, Ankara (Epoch Times)

Türkiye’deki  Falun Dafa (Falun Gong) uygulayıcıları Ankara’nın üç büyük parkında olağanüstü bir uygulama olan Falun Dafa‘yı  tanıttılar. Falun Dafa, “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü” evrensel ilkeleri doğrultusunda kişisel gelişimi sağlayan oldukça güçlü ve yüksek düzeyde bir qigong uygulamasıdır. Falun Dafa, zihin ve beden gelişimine yönelik bir uygulama sistemi olup, hem zihin hem de beden sağlığı üzerinde olumlu değişimler meydana getirmektedir.

dikmenv5epp
Falun Dafa egzersizlerinin tanıtımı, Dikmen vadisi, Ankara (Epoch Times)

İki  gün  süren etkinlikler boyunca  Ankara, Mersin, İstanbul, Konya ve Avustralya’dan gelen bir grup Falun Dafa uygulayıcısı 12 Temmuz 2015 Pazar günü sabah saatlerinde Dikmen Vadisi’nde toplandı. Uygulayıcılar, Falun Dafa’nın  5 takım egzersiz hareketlerini tanıttılar. İlgilenen vatandaşlara broşür dağıttılar.

Ahlatlıbel Piknik Alanı
Falun Dafa egzersizleri tanıtımı, Ahlatlıbel Piknik Alanı, Ankara (Epoch Times)

Tanıtım faaliyetlerine öğleden sonra Ahlatlıbel Piknik alanında devam edildi.

ahlatlıbel1 ep
Falun Dafa egzersizleri tanıtımı, Ahlatlıbel Piknik Alanı, Ankara (Epoch Times)

Uygulayıcıların yaptığı egzersizler  etrafta  bulunan vatandaşların ilgisini  çekti. Çok sayıda  kişiye  Falun Dafa uygulaması tanıtıldı ve  faydaları anlatıldı. Çok sayıda broşür dağıtıldı.  Piknik yapmak için Ahlatlıbel Piknik alanına gelen vatandaşlardan bazıları  egzersizleri  öğrenmek istediler ve uygulayıcılarla birlikte egzersizleri  yaptılar.

ahlatlıbel1epp
Falun Dafa egzersizleri tanıtımı, Ahlatlıbel Piknik Alanı, Ankara (Epoch Times)

Uygulayıcılar, Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarına karşı 16 yıldır devam eden zulmün durdurulması için 13 Temmuz 2015 Pazartesi günü sabah saat 11 :00’de Ankara’daki Çin Büyükelçiliği önünde bir araya geldiler.

Falun Dafa ilk kez 1992 yılında Çin’de halka tanıtıldı. Çin genelinde oldukça popüler oldu ve hızla yayıldı. 1999 yılında Falun Dafa uygulayan kişi sayısı 100 milyona ulaşmıştı. Ancak, Falun Dafa’nın bu denli popüler olması rejime karşı bir tehdit olarak görüldü. Bu sebeple, 20 Temmuz 1999’da Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) eski lideri Jiang Zemin Falun Dafa’yı “yok etmek” için şiddetli bir kampanya başlattı.

Bugün Çin’de, Falun Dafa’yı uygulayan on milyonlarca insan Çin rejimi yüzünden hapse giriyor, işkence görüyor ve hatta öldürülüyor. Toplama kamplarına ve hapishanelere götürülen insanların kan ve doku örnekleri alınıyor ve organları sistematik bir şekilde zorla toplanıyor. İnsan hakları raporlarında, Çin’de canlı Falun Dafa uygulayıcılarının organlarının zorla ve yasadışı yollarla alınıp devlet hastanelerine satıldığı belirtilmektedir. 60.000’den fazla insanın bu yolla öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Ankara Çin Konsoloslğu
Ankara Çin Büyükelçiliği önünde zulmün durdurulması için bir protesto gösterisi düzenlendi. (Epoch Times)

Falun Dafa uygulayıcılarının herhangi bir şiddet eylemi olmamasına rağmen, son günlerde Çin’e yönelik  yapılan saldırılardan dolayı polis, Çin Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağın her iki girişini de kapattı. Bu sebeple, uygulayıcılar  Gölge sokağın başında sessiz protesto eylemlerini  gerçekleştirdiler.

Basın bildirisi okundu
Ankara Çin Büyükelçiliği önünde zulmün durdurulması için bir protesto gösterisi düzenlendi; basın bildirisi okundu. (Epoch Times)

“Falun Dafa İyi”,  “Falun Dafa Uygulayıcılarına Yapılan Zulmü Durdur”  yazılı pankartların açıldığı eylemde uygulayıcılar egzersizlerden örnekler gösterdiler. Sessiz  protesto, basın bildirisinin okunmasıyla sona erdi.

Kuğulupark
Falun Dafa Egzersizleri Tanıtımı. Kuğulupark, Ankara (Epoch Times)

Faaliyetler daha sonra Kuğulupark’ta  akşam saat 17:00’ye kadar devam etti. Uygulayıcılar burada bulunan çok sayıda vatandaşa  Falun  Dafa’nın 5 takım egzersizlerini gösterdiler. Çok sayıda broşür dağıttılar. İlgilenen vatandaşlara Falun Dafa hakkında bilgi verildi. Birçok vatandaş egzersiz alanlarını sordu ve  egzersizleri mutlaka öğrenmek istediğini belirtti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.