Ankara’da Yapılan Uygurların Protestosu Engellendi

Çin’de toplama kamplarında bulunan ailelerinden haber almak isteyen Uygur Türklerinin, Ankara’daki Çin Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdikleri protesto engellendi.

Türkiye’de bulunan ancak Çin’de toplama kamplarında bulunan ailelerinden haber almak isteyen Uygur Türklerinin seslerini duyurma çabaları polisler tarafından bugün tekrar engellendi.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde 3 Şubat 2021’den bu yana aile nöbeti tutan Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Pekin yönetimine seslerini duyurmak için mücadeleye devam ediyor.

Aralarında bir gün önce gözaltına alınıp bırakılan 4 Uygur Türkü’nün de olduğu bir grup Uygur’un konakladıkları otelden ayrılıp eylem alanına gitmelerine izin verilmedi.

Öte yandan Uygur eylemlerine katılmak için Ankara’da ki Çin Büyükelçiliği’ne İstanbul, Kayseri ve Konya gibi farklı illerden gelen 24 Uygur ise polis eşliğinde otogardan tekrar otobüse bindirilip zorla geri gönderildi.

Tecavüzlere uğrayan Tüm Türk kadınları adına konuşuyorum

Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarından Medine Nazimi, yapılan basın açıklaması sırasında, “Ben Doğu Türkistan’daki sistematik asimilasyon kamplarında tecavüzlere uğrayan Tüm Türk kadınları adına konuşuyorum. Benim Türk vatandaşı kardeşim Mevlüde Hilal de kamplara alındı. Dört yıldır ondan haber alamıyorum. Lütfen bize destek olun” ifadelerini kullandı.

Bir diğer kamp mağduru Mirza Ahmed, “Bu artık millet nöbetine dönüşmüştür. Kimse bizi buraya çağrı yaparak toplamadı. Kardeşlerimize ailemize olan vicdan borcumuzdan dolayı buradayız. Devletimiz artık bize kulak versin ve somut bir adım atsın” ifadelerini kullandı.

Kendisi de bir kamp mağduru Doğu Türkistanlı olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Celil Karluk, “Millet nöbetimize lütfen ses verin. Bu toprakları vatan eden irade Semerkandlı, Buharalı, Kaşgarlıdır. Ahde vefa diye bir şey var. Bugün Türkiyelilerin Türkistanlılara vefa borcu vardır.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.