Antik Çağlardan Kalan Çin Tıbbı Kitabı Bulundu

Hua Tuo’nun 62.nesile kadar korunmuş olan değerli Çin Tıbbı Kitabı: “Akupunktur Noktaları Terapisi Hua Tuo”

Akupunktur noktalarının tedavisini içeren Antik Çin Tıbbı Kitabı, 2,000 yıl önce mucizevi şifacı Hua Tuo’ya ait. Hua ailesine tam 62 nesildir aktarılarak miras olarak kalmış.

Kitap, akupunktur noktaları terapileri, kemik ve eklem yaralanmalarıyla hastalıklarını içeren diğer tıbbi tedavi yöntemlerinden oluşuyor. Tedavilerin temeli, geleneksel ying-yang teorisi ve beş elemente dayanarak, geleneksel Çin kavramındaki beden ve zihnin uyumlu hale getirilmesini kapsıyor.

Yale Üniversitesi mezunu Hua Quanbing, bu aile yadigarını büyükbabasından 2001 yılında aldığını, fakat Çin tıbbına fazla ilgisi olmaması nedeniyle 2008 yılına kadar kitaba dokunmadığını, ancak Japon bir arkadaşının siyatik şikayetiyle bir tedavi yöntemi ararken kitabı eline aldığını belirtiyor. Asıl kendisini hayrette bırakanın ise, arkadaşının  kitaptaki tedaviyi uyguladıktan tam beş gün sonra iyileşmesi olduğunu söylüyor. Arkadaşı, o anda kitabı satın almak için yüksek bir miktar para teklif ettiğinde Hua, kitabın değerini o an anladığını ve teklifi reddederek Şubat 2009’da kitabı kendisinin çalışmaya başladığını ekliyor. Büyükbabasının yaşadığı Zhejiang kasabasına gittiğinde ise, birçok kişiyi kitaptaki bilgilerle tedavi ettiğinin de ortaya çıkardığını söylüyor.

Kitap, Hua Tuo ve Zhou Longfei tarafından yazılmış. Kasabalıların söylediğine göre, Zhou, akupunktur konusunda bir üstadmış ve Hua Tuo’ya, ameliyatlardan önce hastaları akupunktur tekniğiyle anesteziye almak için ona yardım edermiş.

Kitabı miras alan her nesil, kitabın birer kopyasını almış. Büyükbabasının neslinin, kitabın usta kaligraf tarafından yazılmış el yazımı orjinaline sahip olduğunu da ekliyor.

Orjinal ingilizce metin

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.