Antik Çin Takvimi

Antik Çin Takvimi

Pekin’de Beyaz Bulut Tapınağı’nda bulunan, Çin Zodyak Takvim’indeki 12 hayvanın tasvir edildiği kabartma heykeller. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Efsaneler ve mitoliji Çin kültürünün büyük bir parçasını oluştmaktadır, özellikle de Çin takvimi ile ilgili olarak. Bu değerlerin birçoğu, modern bilim açısından mit olarak nitelendirilmesine rağmen, Çin halkı bu değerlere sahip olduğu için gurur duymakta birçok nedene sahip.

Üç çeşit takvim sistemi bulunmaktadır: güneş (solar), ay (lunar), güneş-ay (solar-lunar) takvimleri. Güneş takvimi, dünyanın güneşin etrafındaki dönüşünü tamamlamasını 1 sene olarak sayar. Ay takvimi, ayın dünyanın etrafında dönüşünü tamamlamasını 1 ay olarak alır. Ay yılı, güneş yıından yaklaşık 11 gün daha kısadır.

Antik Çin takvimi güneş-ay takvimidir

Antik Çin takvimi güneş-ay takvimidir. Aylar Ay’ın döngülerine göre düzenlenmiştir, yıllar ise güneş yılına göre düzenlenmiştir. Ayları mevsimlere eşlemek için, sekme ayı oluşturulmuştur. Çinliler antik Çin takvimineay takvimi” derler, diğer bir adı da “zirai” takvimdir.

Çin Takvimi ve 12 Hayvan

Çin Takvimi ve 12 Hayvan

Çin Zodyak (Burç) Takvimi’ndeki 12 hayvanın, 12 yılı temsil etmek üzere, Tanrısal bir varlık tarafından seçildiğine inanılır. 12 hayvan sırasıyla, fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve domuzdur.

Çin’de yılları temsil eden bu 12 hayvan, ayrıca antik Çinlilerin zamanlarını ve hayatlarını daha iyi yönetmesine dair öğretiler de sunmaktadır. Bu öğretilerin yanında Çinlilere,  insanoğlunu anlamak ve insanoğlunun evrenle bağlantısını idrak etmek üzere hayati önem taşıyan bir yol sunmaktadır.

Çin Takvimindeki 12 Hayvan Efsanesini okumak için buraya tıklayın

Göksel Bağlantı

Çin takviminin önemli bir açısı da sexagenarian (altmışlık) döngüsüdür. Bu döngü, 10 “cennetsel gövdeler” ile 12 “dünyasal dallar”ın birleşiminden oluşur. Bu birleşim her sene için bir konu başlığı oluşturur. Her harf bir seneyi temsil ederek baştan sona kadar devam eder ve sonra tekrar başa döner. Antik Çin takvimi insanlar için, doğadaki ve evrendeki gelişmelere karşı nasıl uygun davranabilecekleri ve nasıl mutlu ve güvenli bir yaşamı garantileyebileceklerini gösteren bir araç anlamına gelmiştir.

Antik Çin Takvimi ‘nin Önemi

Antik Çin’deki Tanrisal varlıklar, Batı toplumlarında Bilgeler olarak adlandırılıyordu. Taoist Bilge şu prensibi söylüyor deniyordu: Bu evren beş elementten oluşmuştur: metal, tahta, su, ateş ve toprak –ve bu elementler evrendeki tüm maddelerde bulunmaktadır. Ayrıca,  tüm maddelerin “yin-yang” (negatif-pozitif) bileşimi de bulunmaktadır. Böylelikle bu, her insan bedeni için de geçerlidir.

Bazı antik Çin kitapları, beş elementle birlikte ying-yang dengesini, her cennetsel gövdede ve dünyasal dalda, bunların değişen şekillerinin bileşimini göstermektedir. Mesela, bir insan doğduğunda, bu insan tarafından taşınan beş element bileşimiyle yin-yang dengesi ayarlıdır ve çeşitli hesaplamalarla bu okunabilir.

Bu yazıyı okuduysanız bu sayfayı mutlaka ziyaret edin.;  Antik Çin Kültürü

Sizin için seçtiklerimiz;

 

Orjinal ingilizce metin

                                                                      Anahtar Sözcükler; çin takvimi,

antik çin takvimi, çin, ying yang,beş element,

.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.