Apple Çin’de iPad Marka Savaşını Kaybetti

Elektronik devi Apple, geçen hafta Shenzhen’de bir mahkemenin 2001 yılında “iPad” ve “IPAD” markalarını tescil ettiren Proview Technology adlı şirketin lehine karar vermesi sonucu, Çin’de iPad markasını kullanmak için verdiği savaşı kaybetti.

Financial Times gazetesine göre, Tayvanlı şirket Proview Technology  Shenzhen Co, 2000 ve 2004 yılları arasında, IPAD makasını Avrupa Birliği, Çin, Meksika, Güney Kore, Singapur, Endonezya, Tayland ve Vietnam’da tescil ettirdi.

2006 yılında şirket IPAD’in “global markasını” Apple’a sattı ancak daha sonra iki şirket  55.000 dolarlık anlaşmaya Çin’in dahil olup olmadığı konusunda anlaşmazlık yaşadı.

Shenzhen Halk Mahkemesi,  geçen hafta Apple’ın iPad markasının sahibi olduğu iddiasını ve tazminat talebini reddederek Apple aleyhine karar verdi. Çin mahkemesi Apple’ın Çin’de ticari markayı kullanmak için Proview ile müzakere etmesi gerektiğini söyledi.

Apple karara itiraz etmedi. Eğer itiraz ederse ve başarısız olursa, şirket iPad ürünü için başka bir isim kullanmak veya Proview’e lisans için ödeme yapmak zorunda kalacak.

Proview Technology (Shenzhen) bir zamanlar en büyük düz panel ekran üreticisiydi ama şimdi Çin bankalarına milyarlarca yuan borçlu olduğu için zor durumda.

Borçların yapılandırılması için bankalar tarafından danışman olarak atanan Hejun Vanguard Grubu Başkanı Li Su, Çin medyasına verdiği demeçte Proview’un Apple’dan markanın kullanımına karşılık 10 milyar yuan (1,57 milyar ABD doları) tazminat talep edeceğini duyurdu.

Orjinal Metin: Apple Loses iPad Trademark Fight in China

 

İlgili Haberler;

Artan Risk ile Sermaye Çin’den Geri Çekiliyor, Yuan Devamlı Değer Kaybediyor

Google’dan Ücretsiz İPhone Uygulaması: Google Translate

İngiltere’de iPad coşkusu

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.