Arjantin’de Devlet Başkanlığı Seçimini Milei Kazandı

Fotoğraf: Javier Milei Youtube Sayfası

Arjantin’de devlet başkanlığı seçimini ‘Arjantin’in Trump’ı’ olarak bilinen Javier Milei kazandı.

Güney Amerika ülkesi Arjantin, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için 19 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Katılım oranının yüzde 76 olduğu seçimin ikinci turunu ilk turu ikinci sırada tamamlayan faşist aday Javier Milei kazandı. 

Sandıkların yüzde 94’ünden fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre, Özgürlük Gelişimi Partisi’nin adayı Milei, oyların yüzde 55,82’sini alarak devlet başkanı seçildi. “Peronist” ittifakı adayı ve Ekonomi Bakanı Sergio Massa oyların yüzde 44,17’sini aldı.

Milei Açıklama Yaptı

Seçimin ardından açıklama yapan Milei, ‘ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını’ söyledi. Buenos Aires’teki Libertador Otel’de destekçilerine seslenen Milei, “Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok. Kanunları uygulamada amansız olacağız” açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Milei, seçimden önce kendisine desteğini açıklayan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve seçimin birinci turunda 3’üncü olan Patricia Bullrich’e teşekkür etti. Devletin ‘yoksullaştırıcı’ modelinin her yerde sona erdiğini savunan Javier Milei, “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.