Altın Portakal En iyi Senaryo Ödüllü Film “Atlıkarınca”

47. Altın Portakal Film Festivalinde En iyi Senaryo Ödülü kazanan Atlıkarınca, Kadın yönetmenlerimizden İlksen Başarır’ın ikinci uzun metrajlı filmi…

Filmin kadın oyuncusu Zeynep Oral’da Atlıkarınca’da sergilediği oyunuyla 47. Altın Portakal Film Festivali Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü elde etti.

Filmin konusu aile içi cinsel istismar.

Erdem (Mert Fırat), Sevil Nergis Öztürk) ve çocukları Edip (Eren Öner – Sercan Badur) ve Sevgi (Helin Çal – Zeynep Oral) ’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu İstanbul’a taşınmalarıyla değişmeye başlar.

Aradan geçen on yıl içinde Edip yatılı okula gitmiş ve evden uzaklaşmış, Erdem ise hala her zaman ulaşmak istediği iyi bir yazar olma hayalinin peşindedir.

Sevgi’nin ani bir şekilde değişen tavırlarını, içine kapanmasını ve mutsuzluğunu fark eden Sevil evde yaşanan bazı olayları sorgular ve kapalı kapılar ardındaki karanlık sırrı keşfeder.

Söylenemeyenler, çocuklukta açılan yaralar, suskunluklar bir gün çatlaktan sızmaya başlayınca oluşturduğu girdap da bütün aileyi paramparça eder.

Erdem’in beklenmedik ölümü bu cehennemden kurtulmaları için yeterli olacak mıdır? Yoksa ailenin her üyesi hayatları boyunca tek başlarına taşımak zorunda kalacakları gerçeklerle baş başa mı kalacaklardır?Yoruma kapalı.