Avrupalı Turistler Ebru Sanatına Hayran Kaldı

KOCAELİİtalya, Almanya ve İspanya’dan gelen bir grup Avrupalı, KO-MEK Gölcük Kurs Merkezi’nde ebru sanatının inceliklerini öğrendi. Grupta yer alan misafirler, ebrunun çok etkileyici bir sanat olduğunu söyledi.Uluslararası bir proje kapsamında Kocaeli’ne gelen İtalyan, Alman ve İspanyoların da içinde bulunduğu grup, KO-MEK’i ziyaret etti. Uzaktan Eğitim Sistemi projesi kapsamında Türkiye’ye gelen grubun ilk durağı Gölcük ilçesi oldu. Pilot ilçe Gölcük’te incelemelerde bulunan Avrupalı misafirler daha sonra Gölcük KO-MEK Kurs Merkezi’ni gezdi. Burada ebru sanatının yapılışını gören misafirler çalışmaya hayran kaldı. Misafirlere yapılan ebrular hediye edildi.

Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Temiz eşliğinde ebru dersine katılan Avrupalı misafirler, ebru sanatının inceliklerini öğrendi. Usta öğretici Zeynep Orhan ve kursiyerleri, önce ebrunun nasıl yapıldığını anlattı. Daha sonra misafirler, uygulamalı olarak ebru teknesinin başına geçti. Ebru yapımını gören İtalyan, Alman ve İspanyollardan oluşan ekip, ilk denemelerini yaptı. Renklerin sudaki dansını gören ve kendilerine özgü şekiller yapan Avrupalılar, ortaya çıkan her deseni heyecanla alkışladı.

Ebrunun çok etkileyici bir sanat olduğunu belirten misafirlere, daha önceden kursiyerlerin yaptığı ebru çalışmalarından örnekler hediye edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.