Avukatlardan Gezi Parkı Protestosu

 

 

Ankara Barosuna bağlı avukatlar Gezi Parkı olaylarını ve hükümeti protesto etti.Fotoğraf:Epochtimestr
Ankara Barosuna bağlı avukatlar Gezi Parkı olaylarını ve hükümeti protesto etti.Fotoğraf:Epochtimestr

 

Ankara Barosuna bağlı  avukatlar bu gün öğle saatinde   Ankara Adliyesinden Kızılaya yürüdü.

Avukatlar İstanbul’da Gezi parkı eylemlerini ve dün Çağlayan Adliyesinde gözaltına alınan avukatlara destek vermek amacıyla cübbelerini giyerek protesto etti.

Ankara Adliyesi önünde toplanan avukatlar Atatürk bulvarı üzerinde Kızılay istikametinde trafiği kapatarak yürüdü. Avukatlar ‘, ‘Savunma susturulamaz’, ‘Acil demokrasi’, ‘Adalet istiyoruz’ pankartlarıyla yürüdü.  Avukatlar, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Diktatör istifa’ , Ankara korkma avukatın yanında ‘sloganları attı. Avukatların trafiği kapatması üzerine polis ekipleri Kızılay çevresinde güvenlik önlemi aldı. Avukatlar Kızılayda Güvenparka yürümek istedi. Fakat Bir TOMA’nın üzerlerine yürümesi üzerine grup İzmir caddesine yöneldi. Avukatlar ve halk Kızılaydan geçerken orda bulunan TOMA aracını  yuhaladı.  Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Bulvarından İzmir Caddesine geçen avukatlara halk alkışlarıyla destek verdi. Eski Danıştay Parkı yanında bulunan Baro’ya ait kültür merkezi önünde toplanan avukatlar burada bir basın açıklaması yaptı.

CIMG4498

Avukatlar adına konuşan Ankara Barosu Başkan Vekili Avukat Sema Aksoy, avukatlık mesleğinin saldırı altında olduğunu öne sürdü. Aksoy, “Dünyanın en büyük adalet sarayını yaptılar ama içine adaleti koyamadılar. Aynı fakültelerden mezun olduğumuz ve söylediklerinden dolayı ne yazık ki aynı sıralardan geçmiş olmaktan üzüntü duyduğumuz bazı yetkililerin emir ve talimatlarıyla dün, İstanbul Barosu avukatları, çalışma mekanları, evleri, yuvaları olan adliyede gözaltına alınmıştır.” dedi.

Hangi siyasi görüşten olursa olsun, meslektaşlarına yapılan saldırıyı kendilerine yapılmış olarak saydıklarını ifade eden Aksoy, “Ayağa kalkıyoruz. Bu, hep böyleydi. Bundan sonra da böyle olacak. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.” şeklinde konuştu. Avukatlar açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.