Ay, Dünya’dan Uzaklaşıyor

Kaynak: Pixabay – Lenzatic

Ay yavaş yavaş Dünya’dan uzaklaşıyor ve bizi etkilemeye başlıyor

Ay milyonlarca yıl boyunca Dünya’dan uzaklaşarak aynı zamanda ortalama günün uzunluğunu da uzatıyor. Ay gece gökyüzünde sabittir ancak aslında her şey göründüğü gibi değildir. Aynı zamanda gezegenimizdeki günlerin uzunluğu üzerinde de çok gerçek bir etki yaratıyor; her ne kadar inanılmaz derecede yavaş olsa da.

Bilim adamlarının Ay’ın Dünya’dan uzaklaştığını ve bunun gezegenimizin tek doğal uydusuyla ilişkisi hakkında bildiğimizi sandığımız her şeyi değiştirdiğini keşfettiği ortaya çıktı.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan araştırma, 90 milyon yıllık bir formasyondaki kayalara odaklandı . Bunu yaparak, Dünya’nın 1,4 milyar yıl önce Ay ile olan etkileşimlerini analiz edebildiler. Ay’ın Dünya’dan yılda 3,82 santimetre uzaklaştığı ortaya çıktı. Bu, en sonunda Dünya günlerinin 200 milyon yıl içinde 25 saat sürmesiyle sonuçlanacağı anlamına geliyor.
Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde yerbilimleri profesörü olan Stephen Meyers, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Ay uzaklaştıkça Dünya, kollarını uzattıkça yavaşlayan bir artistik patinajcı gibi dönüyor” Bu nedenle, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklaşması, zamanın akışını etkileyen büyük bir doğa olayıdır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.