Ban Chao; Meşhur Askeri Komutan ve Diplomat

Ban Chao, meşhur askeri komutan ve diplomat İllüstrasyon: Catherine Chang, Epoch Times
Ban Chao, meşhur askeri komutan ve diplomat
İllüstrasyon: Catherine Chang, Epoch Times

David Wu, Epoch Times

Ban Chao (M.Ö 32-102), Doğu Han Hanedanlığı İmparator Ming zamanında, M.Ö. 62’de başkente geldikten sonra kayıt personeli olarak geçimini sağlamaya başladı. Kan ve ateş ile temizlenmekten ilham alan kuzeydeki bazı göçmen kabilelerine, Xiongnu’ya karşı, yazı fırçasını bir kenara atarak orduya katıldı. İyi taktiklerle cesurca savaştı ve çok kısa zamanda orduda terfi etti. Daha sonra, Xiongnu’dan gelen akınları basıtmak için Orta Asya yakınındaki diğer kabileler ile ittifak oluşturmak adına diplomat olarak seçildi.

Ban Chao, 36 askerlik bir bölüğe liderlik ederek Shanshan eyaletini ilk durakları olarak ziyaret etti. (Şu anki Loulan’daki Turfan, Sincan – Uygur Özerk Bölgesi). O sıralarda Shanshan eyaleti bağlılıklarını göstermek için zorunlu olarak vergi ve haraç ödemek zorundaydı. Snahshan eyaleti yöneticisi bu durumdan hoşnut değildi fakat Doğu Han Hanedanlığındaki iç savaşlar zamanında, Çin askeri Batı bölgesindeki eyaletlerin çıkarlarını korumayı geçmiş yıllarda engellediğinden başka alternatifi yoktu. Bu nedenle Shanshan yöneticisi büyük bir ilgi göstererek Ban Chao’yu karşıladı. Fakat birkaç gün sonra Ban, yöneticide ani bir değişiklik sezdi ve yöneticinin kime karşı bağlılık göstereceğinde kararsız olmasına neden olan Xiongnu’nun elçisinin geliyor olabileceğini tahmin etti.

Sonrasında Ban Chao yerel hizmetliyi çağırarak onu sorguladı: “Xiongnu’nun elçisi birkaç gündür burada. Neredeler?” Hiç beklemeyen ve korku içinde olan hizmetli Xiongnu elçilerinin yerlerini itiraf etti. Ban Chao sonrasında 36 askerini çağırarak onları şarapla eğlendirdi. Eğlencenin ortasında, Ban Chao bir konuşma yaptı: “Hepinizin buraya gelme nedeni Hanedanlığımızın yöneticisi ile ittifak sağlamak ve mutlu bir şekilde eve dönmek. Şimdi Xiongnu’nun elçisi birkaç gün önce buraya geldi ve yönetici kararsızlaştı. Eğer bizi tutuklar ve bizi Xiongnu’ya gönderirse hepimiz birden öldürüleceğiz. Şimdi ne yapmalıyız?”

Askerler cevap verdi: “Tehlikedeyiz ve hayatlarımız sizin kontrolünüz altında,” Ban Chao: “Bir kişi kaplanın sığınağına girmeden yavrusunu yakalayamaz. Xiongnu saldırısı görevini acilen bu kritik dakikada yerine getirmeliyiz. Az sayıdalar ve hazırlıksızlar, bu nedenle gece onlara saldıracağız ve onları yok etmek için ateş yakacağız. Sonra Shanshan eyaleti yöneticisinin Han Hanedanlığına bağlılığı seçmekten başka seçeneği kalmayacak. Böylece görevimizi başarı ile yerine getirebilriz. Askerler: “Emirleriniz için hazırız.” diye cevap verdiler.

Karanlık çöktükten sonra, Ban Chao savaşçılarını Xiongnu elçisinin yerleşim yerine gönderdi. O geceki güçlü fırtınayı görerek, Ban Chao 10 askere tuzak kurmak için davullar alarak evin arkasına saklanmalarını söyledi, “Ateşi görür görmez, davulları çalın ve yüksek gürültü yapın.” Kalan savaşçılar evin iki yanına saklanarak pusu kurdular. Ban Chao ateş yakarak gecenin yarısında saldırıyı duyurdu. Otuz üzerinde Xiongnu elçisi, Ban Chao ve askerleri tarafından öldürüldü. Yüz kişiden fazlası ise ateşte yanarak öldü.

Shanshan yöneticisi şok oldu fakat Ban Chao’nun askeri kapasitesinden ve zekasından çok etkilendi ve Han Hanedanlığı ile ittifak yapmaya karar verdi. Batı bölgesindeki diğer eyaletler ve kabileler de daha sonra onları takip etti. Sonraki birkaç ay, Ban Chao ittifak askerlerine liderlik yaptı ve diğer kabileleri fethederek tüm Tarım Havzası’nı kontrolü altına aldı.

Batı bölgelerinin komutanı, Hazar Denizi’nin batı bölgesi kıyılarını Çin koruması altında tutmayı başarmış ve doğu ile batıyı Orta Asya ile birleştiren ipek yolu boyunca açık iletişim kurmayı sağlamıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.