Başbakan Erdoğan’ın İstifa Yorumu: Dört Dörtlük Şov

ANKARABaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, HSYK üyelerinin istifasını ‘dört dörtlük şov’ olarak niteledi. Erdoğan, istifaların HSYK seçimlerini etkilemeye yönelik olduğunu da söyledi. AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, HSYK üyelerinin istifasını değerlendiren Erdoğan, 12 Eylül halk oylamasında yasamaya, yargıya, yürütmeye mesajın verildiğini belirterek, şunları söyledi: “Demokrasilerde son sözü millet söyler. 12 Eylül’de de son sözü millet söylemiştir. Bizler siyasetçiler olarak milletin kararına nasıl uymak zorundaysak, milletin kararı karşısında nasıl boynumuz kıldan inceyse, millet adına karar veren yürütme erki de yargı erki de bu karara uymak milletin takdirini içine sindirmek zorundadır.” dedi.

Anayasa değişikliğini “hakem olan millete gideriz, son sözü millet söyler” diyerek halka götürdüklerini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz 14 gün 14 gece orada çalıştık ama bunlar Anayasa Mahkemesi’ne gittiler. Daha öncede söylediğimiz gibi iki madde hariç ‘bunu geri çekin biz diğerlerine evet deriz’ dediler. Tamam Anayasa Mahkemesi’ne götürdünüz. Anayasa Mahkemesi orada şöyle aldı bir redakte etti ondan sonra ‘bununla gidilebilir’ dedi. Onunla gittik. Hani siz yasalara, hani siz Anayasa Mahkemesi’ne saygılıydınız. Hem oraya götürüyorsunuz hem de oranın verdiği karara saygı duymuyorsunuz. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Ama karar milletindi, millet en güzel kararı verdi. Hayır diyenleri de dinledi, evet diyenleri de dinledi. İşte engin ferasetiyle hakemliğini yaptı ve evet kararını verdi.”

HSYK üyelerinin istifasıyla ilgili olarak Erdoğan, “Biz halk oylaması sürecinde defalarca bunu ifade ettik. Dedik ki ‘eğer siyaset yapmak istiyorsanız cüppelerinizi çıkarın bir siyasi partinin şemsiyesi altına girin, orada siyaset yapın.’ Onlar ne dedi: ‘Yargıyı yıpratıyorlar.’. Siz kendi kendinizi yıpratıyorsunuz. Sizinle bizim işimiz yok ki. Siz rahat durmadınız ki hep siyaset yaptınız. Siyasi mesajları, siyasi açıklamaları siz yaptınız, biz yapmadık. Makamlarınızı, koltuklarınızı, rütbelerinizi siyaset yapma aracı olarak kullandınız. O makamlara haksızlık yaptığınızı görmek istemediğiniz. Biz siyasetçi olarak yetkimizi milletten alıyoruz, hesabımızı millete veriyoruz. Millet adına karar verenlerin yetkisini, milletin yaptığı Anayasa’dan alanlarında milletin kararına saygı duymasından daha tabii bir şey olamaz. Bunu görmek lazım.” şeklinde konuştu.

“HSYK’da istifalar olmuş, hayırlı olsun” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizin elinizi tutan yok; fakat geç de kaldınız. Bunun adı aslında dört dörtlük bir şovdur. ‘Çalıştırılmıyoruz, bilmem ne yapmıyoruz’ bunların hepsi kuru bahane. 12 Eylül’den sonra milletin kararını verdi. Otomatikman zaten toplantı yeter sayısından uzaksınız, yapacak bir şeyiniz de yok. Fakat siz değil miydiniz Erzurum’da meslektaşlarınızın attığı adımlara, kararlara müdahale edenler. Ani baskınlarla bu kararı alan siz değil miydiniz? Orada çalıştınız. Rahat çalışıyordunuz, aynı şekilde başka yerlere müdahale etmediniz mi? Oralarda çalışıyordunuz. Şimdi ne oldu da ‘bizi çalıştırmadılar’ diyorsunuz. Yani 7 kişinin içerisinde Adalet Bakanlığımla, Adalet Bakanlığı müsteşarı mı sizi engelliyor. İşinize geldiği zaman bunları aştınız ve çalışmalarınızı sürdürdünüz. Atamalar noktasında da aynı kararlığınızı gösterdiniz. Ama şimdi bu açıklamaları yapmak suretiyle vatandaşı nasıl aldatırız, bunun kararlığı içinde görülüyorlar. Bırakınız da gerçekçi olun. Deyin ki ‘Bizim Yargıtay’da işimiz var, Danıştay’da işimiz var. Orada adaylıklarımız var onun için ayrılıyoruz deyin. Zaten başkanvekilinin 53 günü kalmış, bir diğerinin 3-5 günü kalmış. Zaten beş tanesi yedek üye. Diğerinin biraz vakti var. Bir diğeri de istifa etmedi, o bekliyor. Anlamak mümkün değil. Biz anlıyoruz da tavırlarını. Milletimiz tüm feraseti ile bunları görüyor. Ben inanıyorum ayın 17’sinda atılacak adımlarla Yargıtay, Danıştay oradaki boşalacak üyelikler için Yargıtay ve Danıştay kendi seçimini yapacaktır. Sistem yolundadır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.