Başbakan,İran Genelkurmay Başkanı ve Kemal Kılıçdaroğlu Hakkında Sert Açıklamalarda Bulundu

 

Suriye Konusunda Eleştirilerde Bulunan İran Genelkurmay Başkanına  Sert Açıklamalarda Bulundu

(Getty Images/AFP/Adem Altan)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye konusunda sert eleştirilerde bulunan İran Genelkurmay Başkanı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Başbakan AK Parti Ankara İl Teşkilatı’nın düzenlediği iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu. İran Genelkurmay Başkanının devrim muhafızlarına ait bir internet sitesinden Suriye’deki kanlı gelişmelerin sorumlusunun Suudi Arabistan,Türkiye ve  Katar’ın olduğunu açıklamasının düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu kaydettiği konuşmasında İran’ın dünyada yanında hiç kimsenin kalmadığı bir dönemde nükleer enerji konusunda sonuna kadar savunan tek ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak ‘‘Ama Suriye’de müslüman kardeşlerini şu anda anda 25 bine ulaştığını zannediyorum, öldüren bir rejimi savunmanın bizim değerlerimizde bizim inancımızda acaba yeri var mıdır yok mudur? Bunu ben İranlılara daha önceki gidişimde sormuştum yine soruyorum.  Şu anda 250 bini aşkın 300 bine yakın Suriyeli Müslüman eğer ülkesini terk ediyorsa Ürdün’e, Lübnan’a, Türkiye’ye kaçıyorsa bunun hesabını sormak İran’a düşmez mi?” Diyerek hesaba çekilmeden önce İran yönetiminin de kendini hesaba çekmesinin gerektiğini, bizim  her an kendimizi hesaba çekmenin idrakı içerisinde bulunduğumuzu ifade etti.

Başbakan ayrıca ‘Türkiye olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki halk hareketlerinin başlamasında hiçbir dahilimiz olmadığını, ancak ilham kaynağı olabileceğimizi, hiçbir ülkenin içişlerine karışmadığımızı ve bundan sonra da karışamayacağımızı da özellikle vurguladı.

Başbakan, Kılıçdaroğlu İçin ‘Esad’ın Avukatı’ Dedi

 Başbakan konuşmasını ‘‘Merak ediyorum acaba Kılıçdaroğlu ne zamandan beri Esad’ın avukatlığına soyundu. Suriye’de Baas Partisi, Türkiye’de Halk Partisi. Olay bu. Dikkat edin ABD’deki bazı gazetelerin İsrail’deki çevrelerin ve Türkiye’deki muhalefet odaklarının aynı dili aynı argümanları ve tezleri ortakça dile getirdiklerini görürsünüz. Ben burada ana muhalefet liderinin üslübunu elbette kullanacak değilim.Ülkesinin dışişleri bakanına, bu kadar edep dışı adap dışı bir dil kullanan CHP Genel Başkanı’nı ben milletimin takdirine havale ediyorum. Çıkmış cumhuriyet tarihinde bu kadar çapsız dışişleri bakanı görmedim diyor. Sayın Kılıçdaroğlu sen hiç aynaya baktın mı? Ya senin gramın ne senin çapın ne? Şunun ölçüsünü bir ver de görelim. Daha dur bakalım dün bir bugün iki. Yanına topladığın o yandaşlarınla veya bir kısım yandaş medya ile bir yere varacağını mı zannediyorsun.’’ Diye sürdürüren Başbakan konuşmasını    ”Suriye konusunda da Türkiye’nin dış politikasını eleştirmiyor yalan yanlış ifadelerle acaba ne yaparım buna sığınıyor. Hiç bir birikimi yok. Bırakın diplomasinin dilini nezaketin ve zarafetin diline bile hakim değil. Terör meselesinde BDP’nin kuyruğuna takılan BDP’nin nifak diline teslim olan CHP, Suriye konusunda da Baas rejiminin kuyruğuna takılıyor.” şeklinde tamamladı.

Başbakanın Twitter Mesajı

Başbakan sosyal paylaşım sitesi twitterde son günlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan terör örgütünün Ramazan ayında yaptığı son saldırılarda hiçbir kutsalı tanımadığını, manevi değerlere saygı göstermediğini, bu ülkenin, bu toprakların, bu milletin değerleriyle hiçbir ortak paydasının olmadığını bir kez daha net bir şekilde gösterdiğini  ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Şu anda terör örgütü, iplerini elinde tutan Türkiye düşmanı çevrelerin verdiği ihaleyi yerine getirmenin mücadelesi içinde. Biz, terör örgütüne karşı da terör örgütünün iplerini elinde tutan o Türkiye düşmanı çevrelere karşı da en sert şekilde, en kararlı şekilde mücadelemizi yürüteceğiz. Terör saldırıları karşısında asla ve asla tek bir geri adım atmayacağız.” dedi.

Başbakan Erdoğan, yazılı ve görsel medyaya da seslenerek, “Eğer şu güzel ülkemizde, şu 75 milyon vatan evladının sorumluluğunu, mesuliyetini taşıyorsanız bölücü terör örgütünün propagandasını yapmayı bırakın. Onlarla ilgili yazdığınız her cümle, bilesiniz ki onların arayıp da bulamadığı bir propaganda unsurudur.” dedi.

  Ayrıca Başbakan, terör saldırıları sonrasında öfkesini, nefretini, kızgınlığını teröre ve terör örgütüne değil bir halka, kardeşlerine yöneltenlerin, terör örgütünün tuzağına düşeceğine dikkat çekerek ‘‘Biz milletçe bu tuzağa düşmeyeceğiz’’ dedi.

Erdoğan, Arakan Müslümanları’nın barış ve huzura kavuşması için Türkiye olarak samimi çaba sarf etmeye bundan sonra da devam edeceğini söyledi. (Milliyet Gazetesi)

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.