Basketbolu Sihire Dönüştüren İsim MAGIC JOHNSON

Belki aramızda bilmeyenler vardır diye şu soruyu sorabiliriz: Magic Johnson ne demekti? Cevap: Magic Johnson basketbol demekti. Ya da anlatılmaz, izlenir de diyebiliriz

O dönemlerde Lakers kadrosu bir efsane idi. Magic, Kareem Abdul Jabbar, AC Green, Michael Cooper, James Worthy, Lakers hızlı hücumu akımını yaratmışlardı ve NBA’yi sallıyorlardı. Takımın beyni ise Magic idi.

Sahip olduğu eşsiz yetenekler herkeste büyük bir hayranlık uyandırıyordu. Magic’i izlemek demek unutulmaz dakikaları kendinizle birlikte saklayacak olmanız demekti. Çıktığı ilk lise maçında bile 36 sayı, 16 ribaunt ve 16 asist yapmıştı.

Eski takım arkadaşı Michael Cooper bir demecinde: “Magic pas attığında topun hangi yöne gittiğini çıkaramadığım birçok zamanlar olmuştur. Sonra bizim takımdan birinin o çılgın paslardan birini yaklayıp sayıya çevirmiş olduğunu görürdüm. Savunmaya geri dönerken de bu sefer top gerçekten de birinin içinden geçmiş olmalı diye düşünürdüm” sözleriyle takım arkadaşına duyduğu hayranlığı dile getirmiştir.

Ruediger Fessel/Bongarts/Getty Images)

NBA o zamanlar daha içe dönük ve daha zevkli bir organizasyondu ve o devasa siyahi atletlerin arasındaki Magic lakaplı oyuncu yaşayan bir efsane idi Magic yaşayan bir efsane idi.

Magic Johnson kimsede olmayan bir asist yapma yeteneğine sahipti. Lakers hücuma kalktığında hiç kimse topun nereye gideceğini anlayamaz veya sezemezdi. Magic aynı zamanda inanılmaz bir savunmacı idi. 2.06 lık bir cüsseye sahip olan bir oyun kurucunun top hakimiyetinin o kadar olağanüstü olması akıl alacak gibi değildi. Magic Johnson oynadığı dönemde daima diğerlerinden bir adım öndeydi. O gerçekten de izlemesi bambaşka olan çok büyük bir basketbol yıldızıydı.

Magic Johnson 906 maçlık NBA kariyerinde 17707 sayı, 10141 asist, 6559 ribaunt, 1724 top çalma ve 374 blokluk performansıyla basketbolda ‘sihir’in gerçek olabileceğini herkese kanıtlamıştır. Kariyerinde 1 NCAA, 5 NBA şampiyoluğu ve 3 MVP ödülü bulunuyor. 12 kere All Star seçilen Magic efsanevi bir diğer oyuncu olan Wilt Chamberlain’in ardından, tüm zamanların en çok triple-double yapan oyuncusudur.

Ezeli rakibi ve dostu Larry Bird onun için şöle demiştir: “Hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi ve hep de orada kalacak”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.