Çinli Yang Jinxiang, Falun Gong Meditasyonunu Uyguladığı için 9 Yıl Hapsedilerek Yüzü Yakıldı

Canlandırma (Fotoğraf: Getty Images/Torsten Biackwood)

Bayan Yang Jinxiang, bir meditasyon uygulamasını takip ettiği için Çin hükümeti tarafından dokuz yıl  hapsedildi ve işkenceye maruz kaldı. Polis, defalarca evini yağmaladı ve onu birçok kez gözaltına aldı.

Pekin’de ikamet eden Bayan Yang Jinxiang, Minghui.org web sitesine dokuz yıl cezaevinde kaldığını ve işkence gördüğünü söyledi. Bayan Yang, Çinli yetkililerin kafasından aşağı  “bilinmeyen bir kimyasal” döktüğünü ve bu saldırı sonucu yüzünün yaralandığını ifade etti.

Bayan Yang, Falun Gong (kişisel gelişim ve meditasyon uygulaması) uyguladığı için bu saldırıya maruz kaldığını vurguladı. 1999 yılından günümüze dek Falun Gong uygulayıcılar,ı Çin Komünist rejimi tarafından zulüm görüyor.

Birçok kişi yasadışı bir şekilde hapsediliyor ve işkenceye maruz kalıyor, hatta uzmanlar yasadışı organ ticaretinden dahi söz etmektedirler.

 

Bayan Yang Jinxiang (Fotoğraf: Yang Jinxiang – Minghui.org)

Polis Evini Yağmaladı ve Ona İşkence Uyguladı

“1999 yılı Temmuz ayında zulüm başladıktan sonra polis beni birkaç kez tutukladı ve evimi yağmaladı.” Yang Xiang, Minghui.org web sitesine şunları ifade etti: “Genelde polisler kendilerini tanıtmıyordu ve bir arama emri göstermiyorlardı.”

Minghui, Falun Gong hakkında insanları bilgilendiren ve ayrıca Çin’deki zulmü ifşa eden bir web sitesidir.

Bayan Yang, 2000 yılında polis memurlarının zorla evine girdiklerini onu yasadışı bir şekilde tutukladıklarını ve 6.000 Euro’sunu gasp ettiklerini söyledi.

Yang Jianxiang, “Onlar, işlemediğim suçları kabul etmemi ve beni suçlu duruma düşüren bir ifade vermemi istiyorlardı, bu yüzden polis bana vurdu ve elektrikli coplarla bana işkence uyguladı,” diye ekledi.

Hapishanede İşkence

Yang, 10 yılın üzerinde hapsedildi ve kendisine çeşitli işkenceler uygulandı, bunlar uykudan yoksun bırakma, kış günü üzerine soğuk su dökmeydi ve “kirpiklerim ve özel bölgemdeki kıllar kopartıldı” diye ifade etti.

“Bir keresinde, ağzımdan kan gelinceye kadar bir ay boyunca beni yatağa bağladılar,” diye ekledi 

Açlık Grevi ve Zorla Besleme

Bu insanlık dışı muamele ve işkenceyi protesto etmek için Bayan Yang açlık grevine başlamış. “Bunun üzerine, hapishanedeki gardiyanlar diğer tutukluları ağzımı zorla açmaları ve beni zorla beslemeleri için teşvik ettiler,” diye ekliyor Yang Jinxiang. Bu zorlama esnasında, Yang’ın birkaç dişi de kırılmış.

Yang çektiği çileyi şöyle tarif ediyor: “Yemek, kan ve iltihap ile birlikte ağzımdan yemek borusuna doğru akıyordu. İyice zayıf düştüğümde beni hastaneye götürdüler. Bana bir şeyler enjekte edilmesini istemedim. İğneyi batırdıkları yerlerde kanama başladı ve kan, her yere sıçradı.”

Hastaneden cezaevindeki hücresine geri gönderildiğinde zulüm aynen devam etti. Yang: “Tuvaleti kullanmamı yasakladılar ve bu şekilde pantolonumu kirletmemi sağladılar. Bu şekilde gardiyanlar beni aşağıladılar ve diğer mahkumların önünde beni küçük düşürdüler,” dedi.

Hapsedildiği sırada Yang’ın telefon görüşmesi yapmasına veya ziyaret edilmesine izin verilmedi; 80 yaşındaki annesi öldüğü gün dahi, bu ona bildirilmedi.

Hapishaneden Tahliye Edildikten Sonra…

Bayan Yang on yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Bayan Yang, serbest kaldıktan sonra belirli bir süre rahat bırakıldı, fakat 2016 yılı Mayıs ayında tutuklandı ve tekrar zulme maruz kaldı.

Polis karakolunda yaşadıklarını Bayan Yang şöyle tarif etti: “Beni susturmak için başımdan aşağı bilinmeyen bir kimyasal döktüler. Gözlerimi açamıyordum ve neredeyse boğuluyordum. Çığlık atmamdan rahatsız oldukları için polis kafamı tuttu ve kafamı defalarca masanın üzerine vurdu.

Daha sonra, polisler ağzımı bir bez ile tıkadılar.

Yang, polisin “potansiyel organ alıcıları” ile uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek için zorla kanını almaya çalıştığını ifade etti. “Onlar benim iç organlarımı satarak, yüksek bir gelir elde etmeyi umuyorlardı,” dedi.

 

Yasadışı Organ Ticareti Canlandırması (Fotoğraf: Epoch Times)

Çin Rejimi Organ Elde Etmek İçin İnsanları Öldürüyor

22 Haziran 2016’da yayınlanan bir raporda, Çin rejiminin mahkumların organlarını zorla çalmak için büyük bir organ nakli endüstrisi kurduğu saptanmıştır. Kurbanların çoğunun Falun Gong uygulayıcıları olduğuna inanılıyor.

Son 16 yılda organları zorla alınmış 1.5 milyon insanın öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

Bayan Yang Zulme Boyun Eğmedi

Bayan Yang Jinxiang, “Ağzımı kapattılar ve boynumu sıkarak, başımı aşağı doğru bastırdılar. Kolum kan doluydu. Doktorlar beni muayene etmeyi reddettiler, bu yüzden beni polislere iade ettiler,” diye hatırlıyor.

Bayan Yang, “Polisin başımdan aşağı döktüğü kimyasal madde beyaz ceketimin üzerinde siyah izler bırakmıştı. Bu kimyasal madde cildimi de karartmıştı ve güneş ışınlarına maruz kaldığımda yanmaya başlıyordu,” diye ekledi.

Daha sonra, tekrar bir gözaltı merkezine gönderilmek istendi. Fakat Yang Jinxiang bunu reddetti ve direndi. Polisler onu tekrar Pekin karakoluna götürdüler ve oradan evine gitmesine izin verdiler.

Bayan Yang, 1996 yılında Falun Gong’u uygulamaya başladığını söyledi. O, uzun yıllar acı çektiği sağlık problemlerinden, Falun Gong uygulaması sayesinde iyileştiğini vurguluyor.

 

Vietnam’daki Falun Gong uygulayıcıları (Fotoğraf: Getty Images/Hoang Dinh Nam)

 

Çeviri: Evren Durmaz, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.